Nowa droga S12 powiększy się o 23 km. Pieniądze z puli Mobilność Wojskowa

Ważne 23 kilometry drogi ekspresowej S12 dostały dofinansowanie z Unii Europejskiej. To kluczowy odcinek tuż przy samej granicy z Ukrainą.

Droga ekspresowa S12 dopiero nabiera realnych kształtów. Z planowanych 315 km kierowcy na razie mogą jeździć po około 90 km ekspresówki. To ważna droga dla kierowców środkowej i wschodniej Polski. Połączy ze sobą trzy województwa (łódzkie, mazowieckie i lubelskie) z Dorohuskiem, a przez to z granicą z Ukrainą. Największe miasta na trasie to Piotrków Trybunalski, Radom, Lublin oraz Chełm. S12 połączy się z kilkoma innymi eskami i stworzy ważny ciąg komunikacyjny. Zwłaszcza na Lubelszczyźnie. Właśnie dowiedzieliśmy się nowych szczegółów o odcinku przy samej granicy.

Zobacz wideo Niebezpieczne manewry kierowcy Lamborghini na autostradzie A4

Droga S12 dojedzie do samej granicy

Blisko 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S12 z Chełma do Dorohuska na granicy z Ukrainą powstanie z dofinansowaniem w ramach Instrumentu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility – CEF) na lata 2021-2027. Łącznie Komisja Europejska przyznała ponad 102 mln euro dofinansowania

- poinformowała właśnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Dyrekcja podaje, że otrzymała dofinansowanie w kwocie 64,47 mln euro, co stanowi 50 proc. wydatków kwalifikowanych na zaprojektowanie i budowę około 17,6 km odcinka trasy S12 od Chełma do MOP Teosin (z wyłączeniem MOP) wraz z infrastrukturą towarzyszącą. 

Rok temu Polska otrzymała inne dofinansowanie na S12 przy granicy z Ukrainą. To odcinek S12 od Miejsca Obsługi Podróżnych Teosin do samego Dorohuska. To właśnie w tej miejscowości znajduje się przejście graniczne. Odcinek, o długości ok. 5,33 km wraz z niezbędną infrastrukturą, dofinansowany będzie w ramach polsko-ukraińskiego projektu drogowego kwotą 38,16 mln euro.

Łącząc Europę Mobilność Wojskowa - o co chodzi?

Pierwszy odcinek S12, o którym piszemy dostał dofinansowanie z tzw. puli Mobilność Wojskowa. Co to za program? To modernizacja i rozwój dróg, z których może korzystać lub korzysta wojsko. S12 nie powinno więc w tym kontekście w ogóle dziwić.

W zeszłym roku media pisały o "autostradzie dla czołgów". Pod tym chwytliwym hasłem kryła się autostrada A2, która otrzymała unijne dofinansowanie. Na odcinku autostrady A2 Września - Konin dwa obiekty mostowe wzmocnione zostaną do I klasy nośności. Docelowo planowane jest wzmocnienie łącznie dziewięciu obiektów mostowych na tej najstarszej sekcji autostrady A2. Skorzysta na tym i wojsko, i transport ciężki.

Takich modernizacji będzie więcej. Z pakietu Łącząc Europę Mobilność Wojskowa planowane są w Polsce kolejne rozbudowy obiektów mostowych. Będzie to siedem obiektów mostowych – w woj. wielkopolskim jeden w ciągu DK10 i trzy w ciągu DK11, w woj. śląskim jeden również na DK11 oraz w woj. warmińsko-mazurskim dwa obiekty ciągu DK16.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.