Kierowcy w woj. lubelskim się doczekają. Ważne inwestycje na S17 i S19

GDDKiA zapowiada kolejne drogowe inwestycje w województwie lubelskim. Niedługo komfort jazdy po tamtejszych eskach wyraźnie wzrośnie.

Drogi ekspresowe S17 i S19 to jedne z najważniejszych w całym województwie lubelskim. Pierwsza zapewnia komfortowe i szybkie połączenie z Warszawą i autostradą A2. Z kolei S19 politycy lubią nazywać "drogą życia wschodniej Polski", ponieważ ma biec od południowej granicy na samą północ, łącząc Krosno, Rzeszów, Lublin i Białystok. Dziewiętnastka to oczywiście cześć międzynarodowego szlaku Via Carpatia. Właśnie dowiedzieliśmy się o kolejnych inwestycjach na tych drogach. Tym razem jednak nie będziemy się skupiać na kolejnych kilometrach.

Zobacz wideo Chciała wjechać na autostradę A4 pod prąd, bo tak pokierowałą ją nawigacja

Czas na nowe MOP-y w województwie lubelskim

Poznaliśmy chętnych do budowy Miejsc Obsługi Podróżnych na obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu S17. Szukamy też dzierżawców, którzy wybudują stacje paliw na funkcjonujących MOP-ach przy drogach ekspresowych w woj. lubelskim

- informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w swoim najnowszym komunikacie. MOP-y to specjalne miejsca postojowe, które buduje się tuż przy drogach szybkiego ruchu. Znajdują się na nich wygodne parkingi, toalety, łazienki, place zabaw, a często także gastronomia i stacje paliw.

Kierowcy mogą teraz korzystać w woj. lubelskim z 18 MOP-ów, położonych przy drogach S12, S17 i S19. GDDKiA ma jednak plany zbudować kolejne, a także rozwinąć te już istniejące. Trwa już przetarg na dzierżawców funkcjonujących MOP-ów Bystrzejowice i Wierzchowiska, w ciągu dróg S12/S17 między Lublinem a Piaskami. Uruchomione zostaną także ponownie przetargi  na pary MOP Janów Lubelski przy drodze S19 oraz MOP Niwa Babicka przy drodze S17. 

Gdzie powstaną nowe MOP-y na S17?

Chęć zaprojektowania i budowy pary MOP Jezierna Wschód i MOP Jezierna Zachód zgłosiły cztery firmy. Tylko jedna nieznacznie przekroczyła założony przez GDDKiA budżet w wysokości 86 620 540,23 zł. Podpisanie umowy planowane jest na drugą połowę roku. Teraz będzie trwała ocena ofert. Jakie są kryteria? Główne to cena, która będzie ważyć w ocenie 60 proc. Do tego dochodzą wydłużenie okresu gwarancji o 10 lat (20 proc.) oraz skrócenie terminu realizacji inwestycji o 4 miesiące (20 proc.). Tak wyglądają oferty zgłoszone do Dyrekcji:

  • Budimex - 63 787 036,17 zł 
  • Konsorcjum Porr (lider), Antex II - 64 940 391,12 zł 
  • Mota-Engil Central Europe - 67 893 121,98 zł 
  • Strabag - 88 670 531,80 zł 

Na S19 czas na gastronomię

Na S19 GDDKiA szuka dzierżawców fragmentów dwóch funkcjonujących Miejsc Obsługi Podróżnych przy drodze S19, MOP Słodków Wschód i MOP Słodków Zachód koło Kraśnika. MOP-y to na razie parking i toalety, ale w planach jest właśnie mała gastronomia z ogródkiem letnim i automatem z napojami i przekąskami (w komunikacie zapisano ją jako automat vendingowy lub maszynę sprzedającą).

Co więcej, w trzecim kwartale tego roku kierowcy będą mieli do dyspozycji stacje paliw i restauracje na MOP-ach Obroki Wschód oraz Obroki Zachód przy drodze S19 między Lublinem a Kraśnikiem. Dzierżawca terenu jest w końcowej fazie etapu projektowania i uzyskiwania wymaganych dokumentów. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.