Drogi ekspresowe S17 i S19 to jedne z najważniejszych w całym województwie lubelskim. Pierwsza zapewnia komfortowe i szybkie połączenie z Warszawą i autostradą A2. Z kolei S19 politycy lubią nazywać "drogą życia wschodniej Polski", ponieważ ma biec od południowej granicy na samą północ, łącząc Krosno, Rzeszów, Lublin i Białystok. Dziewiętnastka to oczywiście cześć międzynarodowego szlaku Via Carpatia. Właśnie dowiedzieliśmy się o kolejnych inwestycjach na tych drogach. Tym razem jednak nie będziemy się skupiać na kolejnych kilometrach.
Poznaliśmy chętnych do budowy Miejsc Obsługi Podróżnych na obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu S17. Szukamy też dzierżawców, którzy wybudują stacje paliw na funkcjonujących MOP-ach przy drogach ekspresowych w woj. lubelskim
- informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w swoim najnowszym komunikacie. MOP-y to specjalne miejsca postojowe, które buduje się tuż przy drogach szybkiego ruchu. Znajdują się na nich wygodne parkingi, toalety, łazienki, place zabaw, a często także gastronomia i stacje paliw.
Kierowcy mogą teraz korzystać w woj. lubelskim z 18 MOP-ów, położonych przy drogach S12, S17 i S19. GDDKiA ma jednak plany zbudować kolejne, a także rozwinąć te już istniejące. Trwa już przetarg na dzierżawców funkcjonujących MOP-ów Bystrzejowice i Wierzchowiska, w ciągu dróg S12/S17 między Lublinem a Piaskami. Uruchomione zostaną także ponownie przetargi na pary MOP Janów Lubelski przy drodze S19 oraz MOP Niwa Babicka przy drodze S17.
Chęć zaprojektowania i budowy pary MOP Jezierna Wschód i MOP Jezierna Zachód zgłosiły cztery firmy. Tylko jedna nieznacznie przekroczyła założony przez GDDKiA budżet w wysokości 86 620 540,23 zł. Podpisanie umowy planowane jest na drugą połowę roku. Teraz będzie trwała ocena ofert. Jakie są kryteria? Główne to cena, która będzie ważyć w ocenie 60 proc. Do tego dochodzą wydłużenie okresu gwarancji o 10 lat (20 proc.) oraz skrócenie terminu realizacji inwestycji o 4 miesiące (20 proc.). Tak wyglądają oferty zgłoszone do Dyrekcji:
Na S19 GDDKiA szuka dzierżawców fragmentów dwóch funkcjonujących Miejsc Obsługi Podróżnych przy drodze S19, MOP Słodków Wschód i MOP Słodków Zachód koło Kraśnika. MOP-y to na razie parking i toalety, ale w planach jest właśnie mała gastronomia z ogródkiem letnim i automatem z napojami i przekąskami (w komunikacie zapisano ją jako automat vendingowy lub maszynę sprzedającą).
Co więcej, w trzecim kwartale tego roku kierowcy będą mieli do dyspozycji stacje paliw i restauracje na MOP-ach Obroki Wschód oraz Obroki Zachód przy drodze S19 między Lublinem a Kraśnikiem. Dzierżawca terenu jest w końcowej fazie etapu projektowania i uzyskiwania wymaganych dokumentów.