Woj. podlaskie. Białobrzegi otrzymają własną obwodnicę. GDDKiA zakasa rękawy

GDDKiA nie tak dawno ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Białobrzegów na DK8. Wkrótce zadecyduje, która z sześciu firm zainteresowanych realizacją inwestycji, otrzyma kontrakt na jej wykonanie. Niespełna 3,5-kilometrowa trasa jest trzecią z pięciu obwodnic, które w najbliższych latach powstaną w woj. podlaskim.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wkrótce zadecyduje, które przedsiębiorstwo zaprojektuje, a następnie wybuduje obwodnicę Białobrzegów. Trasa o długości 3,43 km wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miejscowości i odseparuje od niego ruch lokalny, w tym pojazdów rolniczych. Ma to docelowo poprawić ogólne bezpieczeństwo na okolicznych drogach.

Zobacz wideo

Obwodnica Białobrzegów. Sześć firm zainteresowanych zleceniem

Jak informuje GDDKiA, obwodnica będzie budowana jako droga jednojezdniowa klasy GP (ruchu głównego przyspieszonego), o szerokości pasa ruchu 3,5 m. Będzie przystosowana do przenoszenia ciężkiego ruchu o obciążeniu 11,5 t/oś. W ramach inwestycji powstanie szereg obiektów inżynierskich - dwie estakady, wiadukt oraz 16 przejść dla zwierząt. 

Łącznie sześć firm zgłosiło swoje oferty. Najniższą z nich przedstawiła firma Strabag. Ma wartość 181,92 mln zł. Z kolei najwyższą, na kwotę 267,94 mln zł, złożył Mostostal Warszawa. Budżet GDDKiA na realizację tego zadania wynosi 218,69 mln. zł. "Komisja przetargowa przeanalizuje teraz oferty w celu wyłonienia wykonawcy. Głównym kryterium oceny będzie cena (60 proc.)" - przekazują drogowcy.  Pod uwagę będą brane również kryteria poza cenowe dotyczące przedłużenia okresu gwarancji jakości na:  

  • ekrany akustyczne wraz z ich posadowieniem, instalacje zasilające i konstrukcje wsporcze (10 proc),  
  • obiekty mostowe wraz z ich wyposażeniem – (30 proc). 

Prace projektowe i roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie mają zostać ukończone w terminie nie dłuższym niż 39 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (tj. od 16 grudnia do 15 marca). Obwodnica ma być gotowa w 2028 roku.

Program budowy 100 obwodnic w woj. podlaskim w 2023

Rządowy Program Budowy 100 obwodnic na lata 2020 - 2030 zakłada wykonanie pięciu inwestycji na terenie woj. Podlaskiego. Dwie z nich obwodnica Sztabina i Suchowoli przeszły we wrześniu ubiegłego roku do stanu realizacji. Teraz GDDKiA otworzyła oferty w przetargu na realizację obwodnicy Białobrzegów, a wszystkie trzy powstają w ciągu DK8. Kolejne dwie, Augustowa (DK16) i Zambrowa (DK63/66), są na etapie przygotowania. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.