S8 na południe od Wrocławia. "Nareszcie!". Rusza realizacja aż trzech odcinków

Już w 2027 r. kierowcy mają pojechać nowymi odcinkami drogi ekspresowej S8. GDDKiA ma dla nich dobre wieści tuż przed świętami. Rusza realizacja trzech fragmentów S8.

O polskich drogach piszemy regularnie na stronie głównej gazeta.pl. Bardzo często wracamy do wciąż budowanej drogi ekspresowej S8, ponieważ to jedna z najważniejszych dróg w kraju. Trasa im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 ma mieć w sumie 640 km, a ponad 560 km oddano już kierowcom. S8 łączy ze sobą Białystok, Warszawę, Łódź oraz Wrocław. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wreszcie rusza realizacja trzech ważnych odcinków na południe od Wrocławia.

Zobacz wideo Rusza realizacja pierwszych trzech odcinków S8

Trasa S8. Rusza realizacja pierwszych trzech odcinków

Podpisaliśmy umowy z wykonawcami na zaprojektowanie oraz budowę drogi ekspresowej S8 od Kobierzyc do Łagiewnik o długości 32,5 km za kwotę ok. 1,07 mld zł. Cały odcinek został podzielony na trzy zadania, których udostępnienie do ruchu planowane jest w II połowie 2027 r.

- poinformowała właśnie GDDKiA. Budowę podzielono na trzy odcinki. Dowiedzieliśmy się, że pierwszy z nich zbuduje firma Strabag Infrastruktura Południe za kwotę 309 777 961,23 zł. Drugi pomiędzy węzłami Kobierzyce Południe i Jordanów Śląski firma PORR za kwotę 401 110 124,16 zł, zaś trzeci odcinek Jordanów Śląski - Łagiewniki Zachód firma Budimex za kwotę 355 614 315,9 zł.

To pierwsze trzy z w sumie sześciu odcinków, które mają powstać między Wrocławiem a Kłodzkiem. Cieszy, że nowe prawie 33 km pojawi się na drogowej mapie Polski stosunkowo szybko. Do 2027 r. zostały tak naprawdę trzy lata.

Trasa S8. Wrocław - Kłodzko - co dalej?

Na załączonej mapie widać, że to pierwsze odcinki ósemki na południe od Wrocławia. Jeszcze w 2023 r. ma być ogłoszony przetarg dla odcinka pomiędzy Łagiewnikami a Ząbkowicami Śląskimi. Dla ostatniego odcinka Bardo – Kłodzko GDDKiA jest w trakcie prac przygotowawczych. Docelowo droga ekspresowa S8 zostanie zrealizowana na 87-kilometrowym odcinku drogi od Wrocławia do Kłodzka. Będzie przedłużeniem kończącego się na wysokości Magnic koło Kobierzyc odcinka drogi AOW/S8. Trasa będzie miała dwie jezdnie, z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach i pasami awaryjnymi.

Kiedy dojedziemy do Kłodzka nową ekspresówką?Oddanie całej trasy planowane jest na lata 2028-2033. Później S8 ruszy jeszcze bardziej na południe, żeby połączyć się z Czechami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.