S12. Nowa droga ekspresowa powiększy się o dwa odcinki na Mazowszu i 29 km

W sumie dwa odcinki S12 będą miały 29 km, a nowa ekspresówka znacznie usprawni ruch w centralnej i wschodniej Polsce. GDDKiA otworzyła oferty w dwóch przetargach.

Droga ekspresowa S12 dopiero nabiera realnych kształtów. Z planowanych 315 km kierowcy na razie mogą jeździć po około 90 km ekspresówki. To ważna droga dla kierowców środkowej i wschodniej Polski. Połączy ze sobą trzy województwa (łódzkie, mazowieckie i lubelskie) z Dorohuskiem, a przez to z granicą z Ukrainą. Największe miasta na trasie to Piotrków Trybunalski, Radom, Lublin oraz Chełm. S12 połączy się z kilkoma innymi eskami i stworzy ważny ciąg komunikacyjny. Zwłaszcza na Lubelszczyźnie. Jesteśmy coraz bliżej, by drogowcy mogli w końcu wejść na plac budowy.

Zobacz wideo Niebezpieczne manewry kierowcy Lamborghini na autostradzie A4

Droga S12. Zaczyna się coś dziać na dwóch odcinkach

W sumie 15 ofert wpłynęło na zaprojektowanie i wybudowanie dwóch odcinków S12 gr. woj. łódzkiego – Przysucha i Przysucha - Wieniawa o łącznej długości nieco ponad 29 km. Komisja przetargowa przystępuje do analizy ofert w celu wyłonienia wykonawców

- podaje GDDKiA w swoim najnowszym komunikacie. To dwa bardzo ważne odcinki. Dyrekcja podaje, że S12 będzie posiadała dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu w obu kierunkach w układzie 2+2. Trzeba będzie wytyczyć dla niej nowy szlak. Czasem eski buduje się na szlaku dawnych krajówek, ale tu tak nie będzie.

Nowa droga ekspresowa ma nie tylko skrócić czas przejazdu. Jej głównym zadaniem jest wyeliminowanie ruchu tranzytowego z miejscowości przez które przechodzi obecna droga krajowa nr 12 w tym z miasta Przysucha. Przy okazji samej drogi powstanie mnóstwo towarzyszącej jej infrastruktury. Choćby trzy węzły drogowe: Węzeł Gielniów stanowiący powiązanie drogi ekspresowej S12 z drogą wojewódzką nr 728 i DK12, Węzeł Przysucha powiązanie z drogą wojewódzką nr 727 oraz Węzeł Wieniawa powiązanie z drogą krajową nr 12. Powstanie także 35 wiaduktów drogowych oraz Most nad Jabłonicą.

 Dwa odcinki S12 - kto je chce zbudować?

Wykonawcy będą mieli wykonać zadanie systemie Projektuj i buduj w okresie 43 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych podczas prowadzenia robót). Dyrekcja dostała w sumie 15 ofert. Przy ich ocenie najważniejsza będzie cena, która stanowi 60 proc. oceny. Na pozostałe 40 proc. składa się przedłużenia gwarancji jakości m.in. na ekrany akustyczne i obiekty mostowe.

Zbudować S12 od granicy województw do Przysuchy jest ośmiu chętnych. GDDKiA ma na budowę 614,56 mln. zł. Najniższa, złożona przez Budimex S.A. ma wartość 452,09 mln. zł. Najwyższą, na kwotę 663,23 złożyła firma POLAQUA Sp. z o.o. Dla drugiego odcinka S12, Przysucha - Wieniawa budżet to 646,97 mln zł. Najniższą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor Sp. z o.o. o wartości 521,83 mln zł. Najwyższą, na kwotę 733,58 złożyła firma POLAQUA Sp. z o.o.

Więcej o:
Copyright © Agora SA