Droga życia wschodniej Polski z 3 odcinkami nad Białymstokiem. Jest data dla S19

Dzieje się na S19 na północ od Białegostoku. GDDKiA ma już trzech wykonawców dla nowych 46 km S19. Jeśli nie będzie odwołań, to umowy zostaną podpisane na początku przyszłego roku.

Droga ekspresowa S19 to jedna z tych, o której nasi czytelnicy lubią czytać najbardziej. Nazywana jest nawet górnolotnie drogą życia dla wschodniej Polski. I to chyba nie jest przesadą... To jedna z najważniejszych dróg w kraju i część międzynarodowego szlaku Via Carpatia. Trasa połączy w przyszłości południe z północą kontynentu. Docelowo droga pozwoli przejechać z Grecji (Saloniki) aż do Kłajpedy, litewskiego portu nad Bałtykiem. Przebiega przez Grecję, Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację, Polskę i Litwę. Wszystkie te kraje liczą, że gotowa trasa rozrusza handel i pozwoli się wzbogacić regionom leżącym wzdłuż niej. U nas droga S19 jest kluczowa dla województw podkarpackiego, lubelskiego i podlaskiego. Są nowe wieści z, jeszcze wirtualnego, placu budowy.

Zobacz wideo

GDDKiA ma już wykonawców dla trzech odcinków nad Białymstokiem

Wybraliśmy najkorzystniejsze oferty w przetargu na projekt i budowę dwóch kolejnych fragmentów S19 na północ od Białegostoku – mowa o odcinkach Czarna Białostocka – Białystok Północ oraz Białystok Północ – Dobrzyniewo. W obu postępowaniach wybrano ofertę firmy UNIBEP S.A. z Bielska Podlaskiego

- podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Chodzi o w sumie 46 nowych kilometrów drogi ekspresowej S19. To bardzo dużo kilometrów i potężne wyzwanie. Dlatego tak długie fragmenty dróg dzieli się na mniejsze odcinki. To ułatwia i przyspiesza prace. W tym przypadku GDDKiA zdecydowała się na trzy odcinki. Dla każdego ma już wykonawcę. Informowaliśmy niedawno, że pierwszy odcinek zbuduje firma Stecol z Chin.

  • S19 Sokółka – Czarna Białostocka (24,1 km): firma Stecol z ofertą 828,8 mln zł.  
  • S19 Czarna Białostocka – Białystok Północ (13 km): firma Unibep S.A. z ofertą 347,79 mln zł.  
  • S19 Białystok Północ – Dobrzyniewo (9 km): firma Unibep S.A. z ofertą 320,88 mln zł. 

Teraz GDDKiA będzie jeszcze czekać na ewentualne odwołania. Jeśli nic się nie przedłuży, to umowy zostaną podpisane w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Kiedy S19 na północ od Białegostoku będą gotowe?

Przyszły rok ma być jeszcze czasem na przygotowania. Realizacja wszystkich trzech odcinków planowana jest na lata 2025-28. To oznacza, że kierowcy powinni móc z nich skorzystać w 2028 r. Trzymamy kciuki, żeby nie było żadnych opóźnień.

Przy okazji ogłoszenia wyboru wykonawców GDDKiA zdradziła sporo szczegółów na temat nowych odcinków. S19 między Czarną Białostocką a węzłem Białystok Północ będzie drogą o dwóch jezdniach, każda po dwa pasy ruchu z pasem awaryjnym. Poprowadzona będzie w przybliżeniu śladem istniejącej DK19. Na istniejącej obwodnicy Wasilkowa dobudowana zostanie druga jezdnia (po stronie południowej), a dotychczasowa zostanie przystosowana do parametrów drogi ekspresowej i dodatkowo będzie na niej wymieniona warstwa ścieralna. Na całym odcinku przewidziano 18 obiektów inżynierskich. Tutaj dowiecie się więcej o pierwszym z odcinków, o którym pisaliśmy tydzień temu:

S19 Białystok Północ - Dobrzyniewo

A co już wiemy o tym fragmencie S19? Odcinek zostanie wykonany jako droga o dwóch jezdniach, każda po dwa pasy ruchu z pasem awaryjnym. Konstrukcja drogi zostanie wykonana zgodnie z wymogami kategorii ruchu KR6 i nośności nawierzchni do 11,5 t/oś. Zaplanowano 14 obiektów inżynierskich (mosty, wiadukty, przejścia dla zwierząt).  Powstać ma także węzeł Dobrzyniewo, który będzie skrzyżowaniem S19 i S16.

Więcej o:
Copyright © Agora SA