S19 Via Carpatia. Firma z Chin dostanie 830 mln zł na ważny odcinek

Dobre wiadomości dla kierowców. GDDKiA wybrała wykonawcę ważnego odcinka S19. Wybrano wykonawcę odcinka Sokółka - Czarna Białostocka. To doświadczona firma z Chin.

Droga ekspresowa S19 to jedna z tych, o której nasi czytelnicy lubią czytać najbardziej. To jedna z najważniejszych dróg w kraju i część międzynarodowego szlaku Via Carpatia. Trasa połączy w przyszłości południe z północą kontynentu. Docelowo droga pozwoli przejechać z Grecji (Saloniki) aż do Kłajpedy, litewskiego portu nad Bałtykiem. Przebiega przez Grecję, Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację, Polskę i Litwę. Wszystkie te kraje liczą, że gotowa trasa rozrusza handel i pozwoli się wzbogacić regionom leżącym wzdłuż niej. U nas droga S19 jest kluczowa dla województw, podkarpackiego, lubelskiego i podlaskiego. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma dobre wieści z kolejnego odcinka - S19 Sokółka - Czarna Białostocka.

Zobacz wideo Chciała wjechać na autostradę A4 pod prąd, bo tak pokierowałą ją nawigacja

S19 Sokółka - Czarna Białostocka - najważniejsze informacje

To długi odcinek nowej drogi ekspresowej. S19 na odcinku Sokółka - Czarna Białostocka ma mieć 24,1 km i będzie przedłużeniem S19 z Kuźnicy do Sokółki, która już jest w budowie. Na nowej trasie powstaną cztery nowe węzły: Sokółka Zachód, Geniusze, Straż i Czarna Białostocka. S19 pozwoli wyprowadzić ruch z tych miejscowości, co znacznie poprawi komfort życia mieszkańców, a kierowcom skróci czas przejazdu.

Jakie parametry ma mieć S19 na tym odcinku? Będzie to klasyczna ekspresówka o dwóch jezdniach po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Powstaną 22 obiekty mostowe, dziewięć z nich będzie pełniło funkcje przejść dla zwierząt, a dwa będą obiektami nad linią kolejową nr 6 i nr 57 oraz linią kolejową kolejki wąskotorowej. Wykonanych zostanie także siedem przepustów umożliwiających migrację zwierząt małych i płazów.

S19 Sokółka - Czarna Białostocka. Znamy wykonawcę

Zakończyliśmy ocenę ofert w postępowaniu na projekt i budowę 24-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Sokółka – Czarna Białostocka. Najkorzystniejszą ofertę złożył wykonawca z Chin, firma Stecol Corporation, która wyceniła wykonanie zadania za prawie 830 mln zł

- poinformowała właśnie GDDKiA w jednym z najnowszych komunikatów. Jeśli nie będzie odwołań, a kontrola Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych będzie pomyślna, to właśnie ta firma zbuduje nowy fragment S19.

Firma Stecol jest już dobrze znana Dyrekcji. Chińczycy realizowali w systemie Projektuj i buduj drogę ekspresową S14 od węzła Aleksandrów Łódzki do węzła Emilia. Teraz budują fragment autostrady A2 Groszki - Siedlce Zachód, a w czerwcu bieżącego roku podpisali umowę na realizację fragmentu drogi ekspresowej S12 w woj. Lubelskim Dorohucza – Chełm.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.