Jest umowa na ważną obwodnicę na Mazurach. Wykonawca ma 36 miesięcy z gwiazdką

Podpisano właśnie umowę na realizację obwodnicy Giżycka. Wykonawca na jej budowę będzie miał 36 miesięcy, ale tu stawiamy gwiazdkę. Nie wliczają się w to okresy zimowe. Na obwodnicę poczekamy więc trochę dłużej.

Wiele osób nazywa Giżycko stolicą polskiego żeglarstwa. To jeden z głównych portów na szlaku wielkich jezior mazurskich i miasto, które odwiedza wielu turystów. Dlatego na pewno wszyscy się ucieszą z nowego komunikatu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Po pewnych perturbacjach w końcu wykonawca może się wziąć za robotę. Firmę Unibep z Bielska Podlaskiego wybrano w drugim przetargu. Pierwsze postępowanie GDDKiA unieważniła, ponieważ oferty przekroczyły zakładany budżet. Za drugim razem znaleziono na to rozwiązanie.

Zobacz wideo

Ile będzie kosztować obwodnica Giżycka?

W obecnym przetargu oferty również przekroczyły budżet, ale tym razem podjęliśmy decyzję, że nie będziemy unieważniać postępowania. Po sprawdzeniu ofert wystąpiliśmy o przyznanie dodatkowych środków na realizację zadania. Minister Infrastruktury zatwierdził aneks do Programu inwestycji zwiększający finansowanie zadania i mogliśmy przystąpić do wyboru wykonawcy

- komentuje GDDKiA. Wykonawca na realizację inwestycji dostał 109,4 miliona złotych. Prace projektowe i roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie powinny zostać ukończone w terminie nie dłuższym niż 36 miesięcy od daty zawarcia umowy. Dyrekcja podaje też, że do czasu objętego projektowaniem wlicza się okresy zimowe (tj. od 15 grudnia do 15 marca), natomiast do czasu realizacji robót już nie.

Obwodnica Giżycka - jak będzie wyglądać?

Nowa obwodnica Giżycka ma być drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o przekroju 2x2 i nośności 11,5 tony na oś. Zakres inwestycji obejmie rozbudowę drogi do przekroju dwujezdniowego, budowę dodatkowych jezdni obsługujących tereny przylegające do obwodnicy, budowę mostu i wiaduktu, przebudowę skrzyżowań oraz budowę i przebudowę chodników i ciągów pieszo-rowerowych. Tak naprawdę to kontynuacja zakończonej w 2021 roku inwestycji obejmującej budowę ronda na skrzyżowaniu DK59 z ulicą Świderską wraz z rozbudową istniejącego układu drogowego do przekroju dwujezdniowego na odcinku około 1 km.

Obwodnica Giżycka - zakres pracObwodnica Giżycka - zakres prac fot. GDDKiA (CC)

Na wieść o podpisaniu umowy na realizację obwodnicy Giżycka mogą zacierać ręce nie tylko kierowcy, którzy jeżdżą po Mazurach, ale także mieszkańcy. Każda obwodnica to także znakomita wiadomość dla mieszkańców danej miejscowości. Wyrzucenie z miasta transportu znacznie poprawia komfort oraz bezpieczeństwo.

Więcej o:
Copyright © Agora SA