Ruszają prace nad obwodnicą Białobrzegów

Dobre wiadomości dla mieszkańców Białobrzegów. Rozpoczyna się właśnie procedura przetargowa obwodnicy miasta. Trasa ma mieć długość prawie 5 kilometrów. Oferty poznamy jeszcze w tym roku.

Obwodnica Białobrzegów będzie trzecią z pięciu obwodnic, które zaplanowano w ramach programu budowy 100 obwodnic, na terenie województwa podlaskiego. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czeka na oferty do 11 grudnia 2023 roku. 

Na przetargu oceniana będzie cena oferty (60 proc.), a także inne kryteria, takie jak przedłużenie okresu gwarancji jakości dla ekranów akustycznych, obiektów mostowych i ich wyposażenia. 

Kiedy powstanie obwodnica Białobrzegów?

Drogowcy poinformowali, że prace projektowe i budowlane, wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, muszą zostać zakończone w ciągu nie dłuższym niż 39 miesięcy od daty zawarcia umowy, wyłączając okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca.

Budowa obwodnicy Białobrzegów o długości prawie 5 km ma na celu przekierowanie ruchu tranzytowego z centrum miejscowości. To pozwoli oddzielić ruch lokalny, w tym pojazdy rolnicze, co poprawi bezpieczeństwo na drodze. Obwodnica będzie jednojezdniową drogą klasy GP, z pasem ruchu o szerokości 3,5 m i przystosowaniem do ciężkiego ruchu o obciążeniu 11,5 t/oś. W ramach budowy powstaną dwie estakady, wiadukt oraz 16 przejść dla zwierząt.

Zobacz wideo

Program budowy obwodnic

Rządowy Program Budowy 100 obwodnic zaplanowano na lata 2020-2030. Zakłada on realizację m.in. pięciu inwestycji w województwie podlaskim. Obwodnice Sztabina i Suchowoli są już w fazie realizacji, a teraz ogłoszono wspomniany przetarg na obwodnicę Białobrzegów. Pozostałe dwie, czyli w Augustowie (DK16) i w Zambrowie (DK63/66), znajdują się aktualnie w fazie przygotowania.

Więcej o:
Copyright © Agora SA