Rusza budowa ważnej obwodnicy na północ od Warszawy. 16,8 km dwujezdniowej drogi

Drogowcy dostali zielone światło do budowy obwodnicy Pułtuska. Budowa ma się zakończyć w 2025 r., a kierowcy dostaną prawie 20 km nowych dróg, z czego 16,8 km będzie dwujezdniowa.

O drogach w Polsce piszemy więcej na stronie głównej gazeta.pl. Niedługo będzie coraz więcej dobrych informacji o obwodnicach, ponieważ Program Budowy 100 obwodnic (PB100) w końcu zacznie nabierać tempa. Właśnie dostaliśmy od Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad konkretną informację z Mazowsza. Obwodnica Pułtuska dostała ZRID. Co kryje się pod tym tajemniczym terminem? ZRID to Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Jest kluczowy dla każdej budowanej drogi, ponieważ umożliwia rozpoczęcie pracy w terenie. To zielone światło dla wykonawcy, że może zacząć działać.

Zobacz wideo Pościg drogami powiatu radomskiego za 23-latkiem w BMW

Obwodnica Pułtuska, czyli nowe 16,8 km drogi

Wykonawcą obwodnicy będzie firma Strabag, która na inwestycję dostanie prawie 442 milionów złotych. GDDKiA podaje, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to kierowcy ominą Pułtusk już w pierwszym kwartale 2025 roku. Znamy też już sporo szczegółów.

Powstanie ok. 16,8 km nowego, dwujezdniowego fragmentu drogi w ciągu DK61 omijającego Pułtusk po zachodniej stronie oraz blisko 3 km jednojezdniowej DK57 poprowadzonej nowym śladem i omijającej Kleszewo oraz Przemiarowo. Wybudowane zostaną cztery węzły: Kacice, Pułtusk Południe, Pułtusk Północ i Lipa. Każda budowa nowej drogi to także prace dookoła jej. Powstaną mniejsze równoległe drogi oraz urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Obwodnica Pułtuska znacznie poprawi komfort życia mieszkańców

Z nowych obwodnic cieszą się kierowcy, ponieważ jedzie im się szybciej i wygodniej. Drogi DK57 i DK61 stanowią popularne trasy dojazdu mieszkańców stolicy i Mazowsza na Warmię i Mazury. Lokalnie pełnią więc bardzo ważną rolę, co widać na poniższej mapie. W planach jest dalsza DK61 na odcinku Warszawa - Pułtusk.

Jednak głównym zadaniem obwodnicy jest wyprowadzanie ruchu tranzytowego z miejscowości. - Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w Pułtusku, a także w sąsiednich miejscowościach: Kacice, Kleszewo i Przemiarowo - komentuje GDDKiA. Każda obwodnica to większe bezpieczeństwo oraz komfort życia mieszkańców. Mogą normalnie żyć, a nie obserwować rozjeżdżające ich miejscowość samochody i ciężarówki, martwiąc się o najbliższych.

Obwodnica PułtuskaObwodnica Pułtuska fot. GDDKiA

Program Budowy 100 obwodnic

W województwie mazowieckim oprócz obwodnicy Pułtuska ma powstać jeszcze osiem innych. W realizacji jest już obwodnica Lipska w ciągu DK79 o 6,4 kilometra. Również ma być gotowa w 2025 r. W ramach Programu Budowy 100 obwodnic ma w Polsce powstać ponad 800 km nowych dróg. Gotowe są już dwie (obwodnica Smolajn i Brzezia), a prace trwają na 16 obwodnicach o długości 118 km. Dyrekcja podaje, że łączny koszt inwestycji to 2,3 miliarda złotych. Pozostałe zaplanowane obwodnice są teraz przygotowywane. To oznacza, że ustalane są m.in. korytarze dróg, dokładniejsza lokalizacja, orientacyjny przebieg, wpływ na środowisko itd.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.