Powstaje nowa droga ekspresowa. S16 ma dopiero 14 km, ale zaraz połączy się z S19 i S8

Droga S16 dopiero nabiera realnych kształtów. Docelowo ma mieć około 230 km i stanowić ważny szlak dla północnej Polski. Właśnie ogłoszono przetarg na bardzo ważny odcinek.

Na razie S16 ma dosłownie kilkanaście kilometrów, ale docelowa ma mieć około 230 km i znacząco poprawi komunikację w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim. Tu i teraz gotowa jest południowa część obwodnicy Olsztyna. Docelowo S16 będzie przebiegać od Olsztyna do Ełku i połączy S7 (przez S51) z S61. Stanie się pewnie jedną z ulubionych dróg każdego, kto będzie kiedyś planował wyjazd do Krainy Wielkich Jezior. Wzdłuż S16 mają leżeć następujące miasta: Olsztyn, Borki Wielkie, Mrągowo, Mikołajki, Orzysz oraz Ełk. S16 będzie bardzo ważnym szlakiem dla Warmii i Mazur oraz Podlasia.

Zobacz wideo

S16 Knyszyn – Krynice. Przetarg na ważny odcinek

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podaje, że do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej trafił przetarg na wyłonienie wykonawcy nowego odcinka S16 Knyszyn – Krynice. W przyszłości będzie to bardzo ważny odcinek nowej drogi ekspresowej.  Ma mieć dziewięć kilometrów i połączyć S16 z S19 Via Carpatia.

(Przetarg - red.) dotyczy zaprojektowania i budowy odcinka o długości 8,6 km od projektowanego węzła Knyszyn do okolic Krynic, gdzie będzie się ona łączyć z projektowaną drogą ekspresową S19 (planowany węzeł Dobrzyniewo). Dalej wspólnym przebiegiem S16 i S19 poprowadzona jest do węzła Białystok Zachód, gdzie połączy się z drogą ekspresową S8

- czytamy w nowym komunikacie GDDKiA. Padają w nim także pierwsze konkretniejsze daty. Dyrekcja chce podpisać umowę w przyszłym roku. Ten odcinek S16 ma być budowany w latach 2025-2028.

S16 Knyszyn – Krynice - co już wiadomo?

S16 nie będzie odbiegać od standardów do jakich przyzwyczaiły nas nowe drogi ekspresowe. Drogowcy planują dwie jezdnie po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 metra wraz z pasem awaryjnym. Obie jezdnie będą oddzielone pasem rozdziału o szerokości co najmniej 5 metrów. Jak zwykle budowa nowej drogi szybkiego ruchu to nie tylko sam asfalt, po którym jeżdżą kierowcy. Zaplanowano dziewięć obiektów inżynierskich, w tym: trzy wiadukty, cztery przejścia dla zwierząt oraz dwa przepusty.

S16 Knyszyn – Krynice to pierwszy odcinek nowej ekspresówki, który powstanie w województwie podlaskim. S16 nie będzie zgarniać aż tylu świateł reflektorów, co większe drogi, ale lokalnie jej znaczenie będzie nieocenione. Jak ważna będzie to droga najlepiej widać na jeden z wcześniejszych mapek, które udostępniła nam GDDKiA:

Trasa S16Trasa S16 GDDKiA w Olsztynie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.