Na Mazurach powstanie nowa obwodnica z PB100. GDDKiA podaje datę, dość odległą

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to kierowcy będą mogli pojechać obwodnicą Pisza w 2029 r. GDDKiA podałą właśnie trochę szczegółów. To nie jedyna obwodnica, jaka jest planowana w województwie warmińsko-mazurskim.

Program Budowy 100 obwodnic (PB100) to jedna z inicjatyw rządu, która na pewno podoba się kierowcom. Można nawet przymknąć oko na to, jak bardzo politycy lubią się przy tej inicjatywie ogrzewać. Nowe obwodnice to dla mieszkańców miast zawsze znakomita informacja, a im ich więcej, tym lepiej. Obwodnica zwiększa komfort życia i bezpieczeństwo, ponieważ wyciąga z miejscowości transport. Korzystają też kierowcy - nie muszą się przedzierać przez miasto, a czas przejazdu się skraca. Więcej o drogach w Polsce przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl.

Zobacz wideo Kobieta otarła się o śmierć. Kierowca ciężarówki był nieświadomy

Nowe obwodnice na Warmii i Mazurach - gdzie?

GDDKiA podaje, że w ramach Programu budowy 100 obwodnic w województwie warmińsko-mazurskim powstanie pięć obwodnic:

  • Obwodnica Olsztyna i Dywit w ciągu drogi krajowej nr 51 – prace przygotowawcze;
  • Obwodnica Gąsek w ciągu drogi krajowej nr 65 – w realizacji, zakończenie planowane w II kwartale 2027 r.;
  • Obwodnica Pisza w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63 – prace przygotowawcze;
  • Obwodnica Smolajn w ciągu drogi krajowej nr 51 – zadanie zrealizowane;

 Obwodnicę Smolajn na drodze nr 51 o długości 1,7 km już oddano kierowcom. Wiemy też, że na obwodnicy Szczytna w ciągu dróg krajowych nr 53 i 57 trwają prace przygotowawcze

Obwodnica Pisza - kiedy będzie gotowa?

Kierowcy z województwa warmińsko-mazurskiego mogą już korzystać z pierwszej inwestycji w Polsce zrealizowanej z ramach Programu budowy 100 obwodnic, czyli obwodnicy Smolajn na drodze krajowej nr 51. Obwodnica Pisza to kolejna inwestycja, w przypadku której pokazujemy, że dotrzymujemy słowa. Dzięki niej znacząco poprawi się komfort podróżowania pomiędzy Łomżą i szlakiem Via Baltica a Mazurami

- powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Te słowa na pewno cieszą kierowców z Mazur oraz turystów, którzy planują wyjazd do przepięknej Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Pisz to znana miejscowość turystyczna, a drogi krajowe nr 58 i 63 są ważnym szlakiem na Mazurach. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość. Obwodnica jest dopiero na początku swojej drogi. Na razie trwają prace papierkowe. Gotowa obwodnica powinna zostać oddana do ruchu w 2029 r.

Obwodnica Pisza - co się dzieje na "budowie"?

Aktualnie opracowywane jest studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z materiałami do decyzji środowiskowej z elementami koncepcji programowej. Przebieg trasy poznamy w pierwszej połowie przyszłego roku, a pod koniec 2025 r. powinna ruszyć realizacja inwestycji trybie projektuj i buduj. O ile nie będzie opóźnień, to wszystko będzie gotowe w 2029 r. Podstawowym celem budowy obwodnicy Pisza jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogami krajowymi nr 58 i 63. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.