Autostrada A2 - jest decyzja. "Może ruszać czwarty odcinek". Data ze znakiem zapytania

Autostrada A2 na wschód od Warszawy wciąż powstaje. Powoli, ale konsekwentnie, a kolejne ważne decyzje przybliżają ukończenie tej drogi.

Autostrada A2 to jedna z dróg, o których pisze się teraz bardzo często. Cały czas coś się na niej dzieje, co dla kierowców oznacza dobre wieści. "A dwójka" to wciąż budowana droga, która połączy granicę z Niemcami (Świecko) z przejściem granicznym z Białorusią w Kukurykach. A2 łączy ze sobą kilka największych miast w Polsce - Poznań, Łódź i Warszawę. W okolicach Łodzi przecina się z autostradą A1, dzięki czemu można z niej wygodnie ruszyć albo na południe w kierunku Katowic, albo nad morze do Trójmiasta. Docelowo droga ma mieć 657 km. Większość autostrady jest już zbudowana. Gotowy jest cały zachodni odcinek od granicy do Warszawy. Na wschodzie wciąż jest wiele do zrobienia.

Zobacz wideo Tak wygląda wyścig słoni. Od 1 lipca kierowcy ciężarówek nie mogą tak wyprzedzać

Autostrada A2 - 12,5 kilometra pomiędzy Siedlcami i Białą Podlaską

W końcu się doczekaliśmy. - Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na ok. 12,5-kilometrowy fragment autostrady A2 pomiędzy Siedlcami i Białą Podlaską. Umożliwia ona rozpoczęcie robót na odcinku pomiędzy węzłem Łukowisko a miejscowością Swory, a także procedur odszkodowawczych dla właścicieli nieruchomości- podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Umowę opiewającą na 370 milionów złotych podpisano jeszcze 14 kwietnia 2021 r z Przedsiębiorstwem Usług Technicznych Intercor. Planowana data ukończenia prawie 13-kilometrowego odcinka autostrady było planowane na grudzień 2024 r., ale GDDKiA już zaznacza, że data może ulec zmianie ze względu na długotrwałą procedurę uzyskiwania decyzji ZRID. Lada chwila rozpoczną się prace na placu budowy. ZRID oznacza dla dotychczasowych właścicieli nieruchomości to także rozpoczęcie procedur związanych z wypłatą odszkodowań, które prowadzi wojewoda.

Autostrada A2 - co się dzieje na wschód od Warszawy?

Autostrada A2 między Mińskiem Mazowieckim i Siedlcami ma mieć w sumie 37,5 kilometra, a budowę podzielona na kilka odcinków. 

  • A2 Kałuszyn - Groszki, zaawansowanie robót ponad 43 proc.
  • A2 Groszki – Siedlce Zachód (Gręzów), zaawansowanie robót ok. 19 proc.
  • A2 Siedlce Zachód (Gręzów) - Siedlce Południe (Swoboda), zaawansowanie robót ok. 60 proc.

Dla pierwszego i trzeciego zadania umowy zostały podpisane wiosną 2020 r. a termin zakończenia został zaplanowany jesienią 2023 r. Kontrakt dla zadania środkowego odcinka podpisano na początku 2021 r. z terminem zakończenia w wakacje 2024 r.

Dalej autostrada A2 z Siedlec dojedzie do Białej Podlaskiej. To aż 63,5 kilometra. Na dwóch odcinkach prace już trwają, na trzecim się rozpoczęły, a o czwartym pisaliśmy na początku

  • A2 Swory - Biała Podlaska, zaawansowanie robót przekroczyło 57 proc.
  • A2 Siedlce Południe – Malinowiec, zaawansowanie robót przekroczyło 12 proc.
  • A2 Malinowiec – Łukowisko, rozpoznanie saperskie budowy.

Zgodnie z zawartymi umowami zakończenie robót zaplanowano do końca 2024 r. W procedowaniu są roszczenia wykonawców. Oczekują oni wydłużenia czasu na ukończenie lub dodatkowych środków finansowych.

A co z autostradą A2 do granicy z Białorusią?

GDDKiA podaje, że na odcinek A2 od węzła Biała Podlaska do granicy państwa z Białorusią (Kukuryki) podpisano umowę na wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie niezbędnych decyzji umożliwiających realizacje robót w terenie we wrześniu 2021 r. W styczniu 2022 r. do Wojewody Lubelskiego złożono wnioski o decyzje ZRID. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.