Starsi kierowcy przyzwyczaili się do narzekania na polskie drogi. Jednak w ostatnim czasie nie mamy powodów do narzekań. Siatka dróg szybkiego ruchu rozrasta się, a po kraju możemy się poruszać coraz sprawniej. Mamy w Polsce już prawie pięć tysięcy kilometrów dróg szybkiego ruchu. To 1810,8 km autostrad oraz 3141,3 km dróg ekspresowych. Większość autostrad jest bezpłatna, a ostatnio opłaty zniknęły z dwóch ważnych odcinków, a z trzeciego warunkowo na czas wakacji. Sprawdźmy, kiedy jest na to szansa na autostradach zarządzanych przez prywatnych operatorów.
Kierowcy muszą płacić teraz na 61-kilometrowym odcinku autostrady A4 z Krakowa do Katowic. GDDKiA podaje, że umowa koncesyjna ze Stalexport Autostrada Małopolska S.A. (SAM) obowiązuje od 1997 do 2027 roku. Jak prezentują się opłaty?
GDDKiA podaje, że na 149-kilometrowym odcinku Nowy Tomyśl - Konin, którym zarządza Autostrada Wielkopolska S.A. (AWSA) umowa koncesyjna obowiązuje od 1997 do 2037 roku. Pobór opłat na odcinku Nowy Tomyśl - Poznań Zachód odbywa się w systemie zamkniętym (koszt przejazdu zależy od kategorii pojazdu oraz długości przejechanego odcinka), a na odcinku Poznań Zachód - Konin w systemie otwartym (płatność ryczałtowa na PPO Nagradowice i Lądek). Wysokość opłat ustala AWSA - do wysokości stawek maksymalnych określonych w Umowie Koncesyjnej. Stawki opłat na A2:
106-kilometrowym odcinkiem A2 Świecko - Nowy Tomyśl zarządza Autostrada Wielkopolska II S.A., a umowa koncesyjna obowiązuje od 2008 do 2037 roku. Pobór opłat odbywa się w systemie zamkniętym (koszt przejazdu zależy od kategorii pojazdu oraz długości przejechanego odcinka), przy czym odcinek Świecko – Rzepin jest bezpłatny. Wysokość opłat ustala Minister ds. transportu. Stawki opłat:
Tu płatny odcinek to A1 Gdańsk (Rusocin) - Toruń (Toruń Południe), którym zarządza Gdańsk Transport Company S.A. Ma 152 km, a umowa koncesyjna obowiązuje od 2004 do 2039 roku.
Pobór opłat odbywa się w systemie zamkniętym. Koszt przejazdu zależy od kategorii pojazdu (klasyfikacja wg ilości osi pojazdu) oraz długości przejechanego odcinka, a należność jest pobiera na końcu trasy przejazdu. Wysokość opłat ustala Minister właściwy ds. transportu. Opłaty za przejazd są następujące:
Od 1 lipca kierowcy samochodów osobowych oraz motocykli nie muszą płacić na dwóch odcinkach A2 oraz A4. Jeszcze przez chwilę bezpłatna w weekendy będzie A1 na odcinku Rusocin - Nowa Wieś. Od godz. 12 w każdy piątek do godz. 12 w poniedziałki. Zawieszenie poboru opłat zakończy się w weekend 1-4 września 2023 r. Na A2 i A4 bezpłatne przejazdy nie znikną po wakacjach: