Autostrada A18. Odcinek 11 km już gotowy. A kolejne? Będą "ukończone w tym roku"

Kolejne dobre informacje dla kierowców. 11-kilometrowy odcinek A18 jest już gotowy. GDDKiA ma jednak i kolejne dobre wieści z A18. "Wszystkie odcinki mają zostać ukończone w tym roku".

Więcej o polskich drogach przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl. Autostrada A18, kiedy zostanie ukończona nie będzie konkurować o miano najdłuższej drogi w Polsce, ale to nie zmienia faktu, że dla kierowców z zachodu Polski to bardzo ważna droga szybkiego ruchu. Docelowo ma mieć prawie 77 km. Węzłem Krzyżowa (okolice Bolesławca) połączy się z autostradą A4 i pozwoli kierowcom dojechać do przejścia granicznego z Niemcami w Olszynie. Wschodnia granica (z niej rusza A4) połączy się z zachodnią. Wzdłuż trasy A4 leżą Rzeszów, Kraków, Katowice, Opole i Wrocław. A18 to ważne przedłużenie A4.

Zobacz wideo Centymetry od czołowego zderzenia z motocyklistą!

Autostrada A18. Kolejne 11 km dla kierowców

Przebudowa jezdni południowej DK18, na odcinku 70 km pomiędzy Olszyną i Golnicami, w kierunku Wrocławia, jest drugim etapem prac związanych z dostosowaniem tej drogi do parametrów autostrady. Pierwszym była budowa jezdni północnej DK18 o parametrach autostradowych, w kierunku granicy państwa w Olszynie, w latach 2004-2007. Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla południowej jezdni przyszłej A18 została wydana już w 2011 r

- czytamy w oficjalnym komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Autostrada A18 właśnie powiększyła się o kolejne 11 kilometrów. Odcinek zaczyna się sto pięćdziesiąt metrów za węzłem Olszyna, a kończy się ok. dwa kilometry za węzłem Żary Zachód. Wykonawca na przebudowę 11 km miał 138,5 miliona złotych. Głównym zadaniem wykonawców było dostosowanie, w pełnym zakresie, istniejącego układu drogowego do parametrów autostrady. Jak zwykle, budowa drogi szybkiego ruchu to nie tylko same pasy drogi, którymi jeżdżą kierowcy. Przebudowano także węzeł Żary Zachód, wybudowano jedno górne przejście dla zwierząt oraz cztery wiadukty wzdłuż autostrady. 

Autostrada A18 - kiedy kierowcy pojadą nowymi odcinkami?

Nowe 11 km autostrady A18 to kwestia najbliższych dni. Droga ma być udostępniana kierowcom stopniowo, a GDDKiA szacuje, że cała operacja zajmie około dwóch tygodni. Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, to nie koniec szczegółów o A18. Prace budowlane trwają jeszcze na dwóch pozostałych odcinkach o łącznej długości blisko 38 km. To odcinek Iłowa - granica województw lubuskiego i dolnośląskiego (16,2 km) oraz granica województw lubuskiego i dolnośląskiego - Golnice. (21,5 km). - Wszystkie odcinki mają zostać ukończone w tym roku - komentuje GDDKiA, a my trzymamy kciuki.

Więcej o: