Droga S61. Nowe 23 km koło Ełku to "ostatni z trzech fragmentów Via Baltica"

Światła reflektorów kradnie zwykle Via Carpatia, ale jak na drożdżach rośnie również Via Baltica. GDDKiA właśnie poinformowała, że już w sierpniu kierowcy pojadą 23-kilometrowym odcinkiem S61. To ostatni z trzech fragmentów Via Baltica w woj. warmińsko-mazurskim.

Droga ekspresowa S61 jest jedną z najbardziej strategicznych sieci dróg w Polsce o znaczeniu europejskim. Łączy się z drogą ekspresową S8 Wrocław - Warszawa - Białystok, tworząc międzynarodowy korytarz transportowy Via Baltica. Docelowo nowa droga przejmie ruch tranzytowy pomiędzy Europą Zachodnią i krajami bałtyckimi. Ma mieć około 220 kilometrów długości, a większość już skończono. Będzie przebiegać od granicy z Litwą przez trzy województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie i mazowieckie. Więcej o drogach piszemy codziennie na stronie głównej gazeta.pl.

Zobacz wideo

Droga S61. Kolejne 23 kilometry już w sierpniu

Jeszcze w te wakacje kierowcy pojadą zupełnie nowym i całkiem długim odcinkiem drogi ekspresowej S61. Ma do tego dojść w sierpniu, ale Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie może jeszcze podać konkretnej daty. Na trasie prowadzone są już ostatnie prace poprawkowe. Od nich zależy, kiedy droga zostanie oddana kierowcom. To jednak kwestia przyszłego miesiąca. - Aktualnie trwają odbiory techniczne tego odcinka, prowadzone przez inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Olsztynie w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie - komentuje GDDKiA.

23-kilometrowy odcinek Ełk Południe - Wysokie jest jednym z trzech odcinków drogi ekspresowej S61 realizowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W zeszłym roku ukończono i oddano kierowcom odcinek S61 Szczuczyn - Ełk Południe, a w 2021 r. - odcinek Wysokie - Raczki.

Droga S61 Ełk Południe - Wysokie - na co czekamy?

Do połowy sierpnia powinny potrwać prace związane z naprawą wad i usterek stwierdzonych podczas czynności odbiorowych. GDDKiA podaje, że na kilku dojazdach do obiektów mostowych w ciągu S61 oraz na łącznicy na węźle Ełk Wschód ujawniono brak sczepności warstw bitumicznych. W niektórych z tych miejsc wykazano też niedostateczną grubość warstw bitumicznych nawierzchni. Stąd decyzja o poprawkach. To dobra informacja. Jest szansa, że S61 będzie służyć kierowcom przez długi czas bez niespodziewanych remontów. Niedoróbki lepiej poprawić teraz.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.