Nowość na rynku aut przystosowanych do przewozu osoby na wózku inwalidzkim

Na polskim rynku pojawił się nowy pojazd przystosowany do przewozu osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku inwalidzkim. To Ford Tourneo Custom z homologacją pozwalającą na wjazd wózkiem do wnętrza samochodu oraz jego bezpieczne zabezpieczenie w kabinie.

Wszechstronny Ford Tourneo Custom może służyć jako auto do transportu osoby na wózku inwalidzkim. W takiej specyfikacji wystarczy wypiąć jedną część ostatniego rzędu foteli i wjechać wózkiem do wnętrza. Konfiguracja ta umożliwia podróż samochodem w sumie siedmiu osobom. Całkowita wysokość vana liczy mniej niż dwa metry. Dzięki temu można korzystać z garaży i parkingów wielopoziomowych, które są często niedostępne dla pojazdów przystosowanych do przewozu osób na wózkach.

Homologowana adaptacja 

Dostosowaniem Forda Tourneo Custom do przewozu osoby na wózku zajmuje się firma FC Auto System Częstochowa. Wyposażenie zawiera zestaw szyn w podłodze, dzięki którym wózek mocowany jest pasami. Układ obejmuje trzypunktowy pas bezpieczeństwa, który zapewnia gwarancję zabezpieczenia osoby podróżującej na wózku. W zestawie znajdują się również najazdy, które umożliwiają wjazd do samochodu osobie z ograniczoną sprawnością.

Zaletą takiego rozwiązania jest jego nieinwazyjność w konstrukcję samochodu. Konstrukcja umożliwia przesuwanie foteli do przodu lub do tyłu wzdłuż karbowanych szyn osadzonych w podłodze tylnej części kabiny, ale możliwe jest także całkowite wymontowanie siedzeń. Trzy indywidualne fotele w drugim rzędzie można przesuwać niezależnie od siebie, natomiast trzeci rząd siedzeń jest dzielony na podwójny i pojedynczy fotel.

 

Diesle lub hybryda plug-in

Sprzedażą samochodów ze specjalistycznymi zabudowami zajmują się dealerzy Forda. Ceny tego rodzaju konwersji samochodów zależą od specyfikacji modelu i potrzeb klienta. Van występuje na rynku z silnikami wysokoprężnymi EcoBlue o mocy 150 KM lub 170 KM, napęd może być przekazywany na przednią oś przez ośmiostopniową przekładnią automatyczną lub sześciostopniową skrzynię manualną.

W ofercie występuje również wersja z napędem na wszystkie koła. Poza napędem wysokoprężnym oferta zawiera także Tourneo Custom Plug-In Hybrid, gdzie zastosowano równoległy układ hybrydowy o łącznej mocy 232 KM. Dzięki silnikowi elektrycznemu i akumulatorowi o pojemności 11,8 kWh możliwa jest jazda na napędzie w pełni elektrycznym na dystansie do 52 kilometrów i poruszanie się w miejskich strefach bezemisyjnych. W materiale wykorzystano zdjęcia producenta.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.