Polska cena Dacii Duster III, hybrydowy Jogger i nowy Spring. Znamy plany marki

Dacia zamknęła 2023 rok w Polsce z wynikiem 17 845 zarejestrowanych aut, co dało marce dziesiątą pozycję na rynku samochodów osobowych z udziałem 3,8 proc. W 2024 roku wynik ten ma zostać poprawiony, a znacznie przyłożyć się do tego ma trzecia generacja Dacii Duster.

Polski importer marki Dacia podsumował sprzedaż w minionym 2023 roku. Największym zainteresowaniem, jak co roku cieszył się model Duster, którego wynik rejestracji wyniósł 9100 egzemplarzy. Duster drugiej generacji uplasował się w TOP2 w segmencie SUV B+ i na trzecim miejscu w sprzedaży do klienta indywidualnego. Ten popularny model powoli kończy swój rynkowy żywot i wkrótce zostanie wycofany z oferty. W jego miejsce trafi Duster trzeciej generacji. Więcej o nowych samochodach piszemy na Gazeta.pl.

Dacia Duster III - cena w marcu, w salonach w maju

Nowa Dacia Duster powoli szykuje się na rynkowy debiut w Polsce. Importer poinformował, że cennik samochodu wraz ze specyfikacją wyposażenia zostanie opublikowany 5 marca i tym samym rozpoczęte zostanie przyjmowanie zamówień. Pierwsze samochody fizycznie pojawią się w salonach sprzedaży w maju. W Zachodniej Europie nowy Duster ma kosztować niecałe 20 tysięcy euro.

Trzeci Duster został opracowany od podstaw na modułowej platformie CMF-B, wygląda nowocześnie i korzysta z nowych technologii. Pojazd zachował swój uniwersalny charakter, a wszechstronność zastosowań osiągnęła wyższy poziom. Do napędu wyżej zawieszonego nad ziemią auta posłużą silniki benzynowe i hybrydy, a opcjonalnie będzie można wybrać napęd na cztery koła. W podstawie pojawi się motor 1.0 TCe Eco-G rozwijający moc 100 KM i współpracujący z instalacją gazową LPG. Co ciekawe, w 2023 roku aż 57 proc. aut marki Dacia sprzedawanych w Polsce stanowiły samochody uzbrojone w fabryczną instalację LPG.

Efektowna stylistyka nowego Dustera nawiązuje do 7-osobowego prototypu o nazwie Bigster. Warto w tym miejscu podkreślić, że Bigster dołączy do gamy modelowej w 2025 roku, a jego polski cennik zostanie opublikowany pod koniec bieżącego roku, wraz z otwarciem zamówień.

Dacia DusterDacia Duster fot. materiały prasowe / Dacia

Hybrydowa Dacia Jogger w Polsce

Wiosną oferta Dacii zostanie rozbudowana o model Jogger Hybrid 140, dostępny w wersji 5- i 7-osobowej. Pod maską znajdzie się wolnossący 4-cylindrowy motor o pojemności 1.6 litra połączony z elektrycznym silnikiem i litowo-jonowym akumulatorem 1.2 kWh. Jeszcze jeden silnik elektryczny spełnia rolę prądnicy i rozrusznika. Konstrukcja łącznie generuje moc 140 koni mechanicznych i jest połączona z unikatową skrzynią biegów pozbawioną klasycznego sprzęgła. Odzyskiwana energia pozwoli na jazdę miejską głównie w trybie elektrycznym. Hybryda ta również będzie mogła napędzać nowego Dustera. W ofercie pozostanie Jogger z silnikiem dwupaliwowym Eco-G 100 (benzyna+LPG). 

Trzecią poważną nowością będzie nowa Dacia Spring, która jest małym samochodem miejskim wykorzystującym napęd elektryczny. O tym pojeździe na razie nic nie wiadomo. Debiut tego auta ma nastąpić pod koniec lutego podczas Geneva International Motor Show 2024.

Zobacz wideo Auto dla bardzo wymagających klientów
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.