Auta dostawcze z napędem wodorowym z polskiej fabryki. Cztery nowe modele z Gliwic

Stellantis ogłosił, że firma jest gotowa do rozpoczęcia w Polsce seryjnej produkcji nowego dużego samochodu dostawczego zasilanego wodorowymi ogniwami paliwowymi. Pojazd, który będzie budowany pod szyldem czterech różnych marek, uzupełni istniejącą już gamę wodorowych aut dostawczych średniej wielkości.

Stellantis Pro One jest gotowy na rozpoczęcie własnej produkcji zarówno średnich, jak i dużych samochodów dostawczych zasilanych wodorowymi ogniwami paliwowymi. Auta będą powstawać odpowiednio w zakładach zlokalizowanych w Hordain (Francja) oraz w Gliwicach (Polska). Tym samym Stellantis umocni pozycję lidera w dziedzinie bezemisyjnego napędu stosowanego w pojazdach użytkowych w Europie. Więcej o nowych samochodach piszemy na Gazeta.pl.

Osiem modeli aut z napędem wodorowym

Grupa Stellantis to pierwszy producent na świecie, który wprowadza na rynek seryjnie produkowane dostawczaki z napędem wodorowym. W ofercie Stellantis znajdzie się łącznie osiem średnich i dużych samochodów dostawczych zasilanych wodorowymi ogniwami paliwowymi:

  • Citroen e-Jumpy
  • Citroen e-Jumper
  • Fiat E-Scudo
  • Fiat E-Ducato
  • Opel/Vauxhall Vivaro
  • Opel/Vauxhall Movano
  • Peugeot E-Expert
  • Peugeot E-Boxer

Krótki czas tankowania

W 2023 r. spółka Stellantis nabyła jedną trzecią udziałów w Symbio, wiodącej firmie zajmującej się technologią wodorową, prowadzącej działalność w Europie i Stanach Zjednoczonych. W oparciu o najnowsze rozwiązania, dostawczaki Stellantis z napędem wodorowym wykorzystywać będą technologię stosowaną w bezemisyjnych pojazdach elektrycznych, oferując dodatkowe korzyści w postaci krótszego czasu tankowania i dużej ładowności.

W przypadku średniej wielkości samochodów dostawczych, system ogniw paliwowych drugiej generacji zapewnia rekordowy w segmencie zasięg (do 400 km) i czas tankowania poniżej czterech minut. W przypadku dużych samochodów dostawczych zastosowanie technologii ogniw paliwowych pozwala uzyskać zasięg do 500 km i czas tankowania wynoszący zaledwie pięć minut. W materiale wykorzystano zdjęcia producenta.

Zobacz wideo Nowa Toyota Camry zaprezentowana w Polsce
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.