BMW do odwołania wstrzymuje sprzedaż motocykli na całym kontynencie. Powody są niejasne

BMW Motorrad wystosowało na amerykańskim rynku bardzo tajemniczy komunikat. Firma bezterminowo wstrzymuje sprzedaż wszystkich motocykli z napędem spalinowym, nowych i używanych, ale nie do końca wiadomo dlaczego.

Sprzedaż motocykli BMW została wstrzymana ze skutkiem natychmiastowym na całym kontynencie północnoamerykańskim i dotyczy również używanych egzemplarzy. Firma uspokaja klientów, że to działanie nie ma związku z bezpieczeństwem i aktualni właściciele jednośladów marki z Berlina mogą spać spokojnie i jeździć dalej. Gorzej z tymi, którzy szykowali się do zakupu. Tylko dla formalności trzeba dodać, że wstrzymanie sprzedaży dotyczy jednośladów z napędem spalinowym. Tak naprawdę w ofercie niemieckiej marki zostaje tylko elektryczny skuter BMW CE 04, bo nie było w niej żadnych motocykli na prąd. Pierwszy model, nieduży miejski BMW CE 02 jest dopiero przygotowywany do wejścia na rynek.

Zobacz wideo Doskonałe jedzenie, piękna architektura i emocjonująca motoryzacja. We Włoszech jest region, który skupia w sobie te trzy rzeczy [autopromocja]

Więcej wiadomości na temat motocykli znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Sprzedaż motocykli BMW w USA w 2022 roku wzrosła o 8,7 proc. i była rekordowa

Sytuacja nie byłaby tak dziwna, gdyby nie kilka faktów. BMW Motorrad jest jednym z największych producentów markowych motocykli na świecie. W ostatnich latach firma notuje dynamiczne wzrosty, a amerykański rynek jest jednym z ważniejszych. BMW zapoatruje m.in. amerykańską policję, wyposażając ją w dziesiątki tysięcy egzemplarzy specjalnej wersji modelu R 1250 RT (wcześniej poprzednika: BMW R 1200 RT). W dodatku firma nie podaje dokładnego powodu takiej decyzji, ale oczywiście natychmiast zaczęły krążyć plotki na ten temat.

W oświadczeniu przesłanym przez BMW North America portalowi WebBikeWorld można przeczytać, że firma dobrowolnie wstrzymuje sprzedaż, bo zależy jej, aby produkty BMW Motorrad spełniały najwyższe możliwe standardy. Dodatkowo można się dowiedzieć, że chodzi o jakiś materiał używany w układzie pochłaniania par paliwa, który okazał się niezgodny ze specyfikacją.

Z faktu, że została wstrzymana sprzedaż nie tylko nowych, ale i używanych motocykli, można wyciągnąć wniosek, że niewłaściwy materiał był stosowany przez BMW przez wiele generacji. Pełna treść oświadczenia producenta brzmi następująco:

BMW of North America dokłada wszelkich starań, aby dostarczać naszym klientom pojazdy spełniające ich oczekiwania. Aby zapewnić, że nasze pojazdy spełniają najwyższe standardy branżowe, BMW przeprowadza ciągłe testy i oceny.
W następstwie niedawnej analizy jakości, BMW podejmuje działania mające na celu dalszą ocenę materiału użytego w komponencie układu parowania motocykla, który mógł nie zostać wyprodukowany zgodnie ze specyfikacją materiałową.
W rezultacie BMW of North America ogłasza tymczasowe, dobrowolne wstrzymanie sprzedaży wszystkich nowych i używanych modeli motocykli BMW znajdujących się w ofercie dealerów, z wyjątkiem CE 04.
To tymczasowe wstrzymanie sprzedaży nie jest związane z bezpieczeństwem, a właściciele BMW mogą nadal normalnie jeździć na swoich motocyklach.

Nie wiadomo, jak długo potrwa przerwa w sprzedaży motocykli BMW w Ameryce Północnej

W całej sprawie jest kilka tajemniczych elementów. Nie wiadomo, na czym polega problem z materiałem. Z jednej strony nie jest bardzo poważny, bo użytkownicy mogą dalej jeździć swoimi motocyklami. Z drugiej spowodował wstrzymanie sprzedaży na całym kontynencie i nie wiadomo, jak długo potrwa ten stan. Być może to kwestia specyficznych wymogów prawnych w Ameryce, bo póki co nie słychać nic o wstrzymaniu sprzedaży motocykli BMW w pozostałych rejonach świata.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.