Legendarna marka w Polsce. Wkrótce będzie można kupić motocykle Bimota

Bimota to słynny włoski producent sportowych motocykli. Jakiś czas temu marka odrodziła się z popiołów, a teraz pojawia się w Polsce. Flagowy model Bimota Tesi H2 to najszybszy drogowy motocykl na świecie.

Historia marki Bimota zaczęła się w 1973 r. w nadmorskim kurorcie Rimini. To tam trzech Włochów — Valerio Bianchi, Giuseppe Morri, and Massimo Tamburini — wpadło na pomysł produkowania szalonych jednośladów. Nazwa Bimota wzięła się od pierwszych sylab ich nazwisk.

Więcej wiadomości na temat nowych jednośladów znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Bimota od zawsze korzystała z podzespołów innych producentów

Bimota od początku specjalizowała się na konstruowaniu motocykli o sportowym charakterze i wyjątkowych rozwiązaniach technicznych. Ze względu na małą skalę produkcji firma korzystała z silników oraz innych podzespołów dużych producentów: Suzuki, Honda, Kawasaki, Yamaha i Ducati.

Swego czasu Bimota wytwarzała nawet motocykle dla Lamborghini. Zamiłowanie do ciekawych rozwiązań technicznych było gwoździem do trumny włoskiego producenta. Model V Due zaprezentowany w 1997 r. miał pierwszy motocyklowy dwusuwowy silnik z elektronicznym wtryskiem paliwa, ale nie chciał działać tak, jak zaprojektowali go konstruktorzy.

Firma wpadła w finansowe tarapaty, straciła sponsora w wyścigach World Superbike, który zostawił ją w długach i w końcu zbankrutowała. Odrodziła się 2003 r., ale wciąż miała rozmaite kłopoty, które skończyły się dopiero w 2019 r. kiedy 49 proc. akcji spółki kupiło Kawasaki.

Bimota Tesi H2Bimota Tesi H2 fot. Bimota

Od 2019 roku właścicielem 49 proc. akcji Bimota jest Kawasaki

To dlatego w rozwiązaniach technicznych, parametrach i wyglądzie nowych motocykli Bimota można znaleźć znajome ślady. Nie ma w tym nic złego. Bazowanie na sprawdzonych konstrukcjach zawsze było częścią filozofii inżynierów Bimoty.

W tej chwili w ofercie są trzy motocykle Bimota: dual sport Bimota BX450 (w sprzedaży pojawi się nieco później), sportowa neoretro Bimota KB4 oraz Bimota Tesi H2. To motocykl, który bazuje na już słynnym Kawasaki Z H2 ze sprężarką mechaniczną, ale jest jeszcze szybszy od swojego kuzyna.

Dzięki zastosowaniu technologii wymuszonego doładowania powietrzem Ram Air i sprężarce maksymalna moc litrowego silnika Tesi H2 to aż 242 KM (231 KM bez Ram Air), co czyni z niej najmocniejszy drogowy motocykl w historii i najszybszy szosowy jednoślad na świecie. Oprócz tego Tesi H2 ma oryginalne przednie zawieszenie z aluminiowo-karbonowym wahaczem.

Produkcja Bimoty Tesi H2 została ograniczona do 250 egzemplarzy, z których większość już ma właścicieli, więc to motocykl bardziej do podziwiania niż kupowania, ale nic nie szkodzi. Włoska marka ma ambitne plany oraz bardziej dostępne modele w swojej ofercie.

Bimota KB4Bimota KB4 fot. Bimota

Bimota Tesi H2 to najszybszy motocykl na świecie. Bimota KB4 jest jednym z najpiękniejszych

W tej chwili największą uwagę przyciąga Bimota KB4, która nawiązuje do modelu KB1 z 1978 r. Protoplasta również był wyposażony w silnik Kawasaki pochodzący z modelu Z1000, następcy kultowego Kawasaki Z1, najszybszego motocykla swoich czasów.

Bimota KB4 to sportowy sprzęt w stylu neoretro z litrowym silnikiem o mocy 142 KM. Znamy go z Kawasaki Ninja 1000SX, ale Bimota jest od niego lżejsza o ponad 40 kg. W stanie gotowym do jazdy waży zaledwie 194 kg. Poza tym ma regulowane zawieszenie Ohlins i jest piękna.

Dzięki inwestycji Kawasaki słynna włoska marka Bimota jak za starych dobrych czasów może znów konkurować o klientów z inną legendą z Italii, MV Agustą, również na polskim rynku. Ile kosztują modele Bimoty? Bardzo dużo, to będą najdroższe motocykle sprzedawane w Polsce. Cena modelu Bimota KB4 to 36 900 euro przeliczonych po aktualnym kursie złotówki. W tej chwili to mniej więcej 173 tys. zł.

Bimota Tesi H2 kosztuje jeszcze więcej, bo aż 65 tys. euro (ponad 300 tys. zł). Będziecie mieli szczęście, jeśli w ogóle uda się wam zamówić jeden z egzemplarzy, które jeszcze ma zamiar wyprodukować włoska firma. Ceny najtańszego modelu BX450 poznamy za jakiś czas. Więcej dowiecie się na stoisku Bimota Polska na targach motoryzacyjnych Poznań Motorshow 2023, które zaczną się już w ten weekend (30.03 -2.04). To tam i wtedy odbędzie się oficjalna premiera marki Bimota w Polsce.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.