Motocyklisto! Pamiętaj o używaniu kierunkowskazów i patrz w lusterka

Nadejście kalendarzowej wiosny zachęca do rozpoczęcia sezonu motocyklowego. Warto więc sobie przypomnieć o kilku żelaznych zasadach, które zapewnią bezpieczeństwo nie tylko motocyklistom ale i wszystkim użytkownikom dróg.

Wśród kierujących motocyklami jest wielu pasjonatów, dla których przejażdżka jednośladem to forma relaksu, a także okazja do spotkań z przyjaciółmi zakręconymi na punkcie dwóch kółek. Jak w każdej grupie, tak i wśród nich znaleźć można jednak osoby wykazujące się lekceważącym stosunkiem do przepisów ruchu drogowego.

Niestety, główną przyczyną niebezpiecznych zdarzeń z udziałem motocyklistów jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Tylko przestrzeganie reguł i zasad oraz ostrożna jazda minimalizuje ryzyko nieprzyjemnych zdarzeń i zwiększa pewność bezpiecznego dojechania do celu.

Używaj kierunkowskazów i patrz w lusterka

Niektórzy motocykliści rzadko kiedy używają kierunkowskazów, co jest dużym lekceważeniem wobec kierowców samochodów, ale też i pozostałych użytkowników jednośladów. To samo dotyczy kwestii lusterek wstecznych - są po to, aby mieć świadomość, co dzieje się za motocyklem. W końcu kierowca jednośladu również może blokować drogę innym zmotoryzowanym, a wykonany manewr bez upewnienia się, co dzieje się z tyłu, może źle się skończyć.

Zobacz wideo Przewrotka motocyklisty przed przejściem dla pieszych

Przewiduj sytuacje na drodze

Podstawą bezpiecznej jazdy jest ostrożność i przewidywanie sytuacji na drodze. Mniejsze gabaryty i lepsze przyspieszenie to duża zaleta jednośladów, ale też i pewny mankament. Właśnie dlatego, że motocykl jest mniejszy, inni użytkownicy dróg mogą go przeoczyć. Dlatego trzeba być maksymalnie skoncentrowanym na jeździe i przewidywać ruchy kierowców jadących innymi pojazdami.

Zadbaj o bycie widocznym

W ciągu dnia jaskrawy kolor znacznie poprawia widoczność użytkowników jednośladów i może uchronić od zdarzenia drogowego. Fluorescencyjne wstawki w kurtce, spodniach, czy na butach sprawią, że kierowca na motocyklu zostanie szybciej zauważony na drodze.

Uważaj na pieszych

Kolejną ważną sprawą jest myślenie o pieszych. Należy przepuszczać przechodniów na pasach i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący obowiązany jest zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo osoby przekraczającej jezdnią lub wchodzącej na zebrę.

Więcej porad dla motocyklistów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.