Czy skuterem można jeździć zimą? Niektórzy kierowcy stwarzają zagrożenie

Dwa koła i niższa waga. Czy to może dać skuterowi przewagę nad samochodem podczas jazdy zimowej? Nie do końca. Takie połączenie cech stanowi dar, ale latem. W czasie mrozów i opadów śniegu, zmienia się w przekleństwo.

Polskie przepisy nie zabraniają jazdy jednośladami zimą. Tak właściwie w żaden sposób nawet nie próbują regulować tej kwestii. Powód, dla którego właściciele pojazdów dwukołowych odstawiają je do garażu na zimę, jest tak naprawdę jeden. Chodzi o – delikatnie mówiąc – mało sprzyjające warunki drogowe. Podkreślamy to m.in. w materiałach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Pijany uciekał na skuterze. Policjant dogonił go pieszo

Jazda skuterem zimą. Co jest potrzebne?

Nie ma zakazu jazdy skuterem zimą. W czystej teorii jest to zatem możliwe. Oczywiście w sytuacji, w której kierujący przygotuje się przede wszystkim na warunki pogodowe. Przydadzą się:

  • ciepłe i nieprzewiewne rękawice, które mimo wszystko pozostawią swobodę ruchu dłoni i palców. Idealnie sprawdzą się np. rękawice narciarskie.
  • nieprzewiewny i ciepły strój, czyli zarówno kurtka, jak i spodnie. Warto bowiem pamiętać o tym, że temperatura odczuwalna w czasie jazdy skuterem będzie sporo niższa niż temperatura otoczenia.
  • ciepłe buty i oczywiście kask ochronny!

Jaki błąd podczas zimowej eksploatacji skutera popełniają kierujący? Oczywiście dotyczy on niewłaściwego stroju. Bez rękawiczek wydaje się bagatelny, ale gdy idziecie z psem na spacer. Podczas jazdy skuterem bez rękawiczek palce i dłonie dosłownie kostnieją. Prowadzący może mieć zatem problem z wciśnięciem hamulca, ewentualnie gazu. A to już tworzy realne zagrożenie dla bezpieczeństwa innych użytkowników drogi.

Śnieg lub lód. Jazda skuterem w takich warunkach tworzy zagrożenie!

Drugim i dużo poważniejszym błędem jest jazda... w warunkach prawdziwie zimowych. Nie oszukujmy się, ale oblodzenia, gołoledź czy zaśnieżone drogi nie sprzyjają podróżom jednośladami. Pojazd dwukołowy nie ma w takiej sytuacji wystarczającej stabilności i trakcji (szczególnie że jego napęd trafia na tylne koło!). To potęguje ryzyku wywrotki, a wywrotka w takich warunkach może się stać powodem kolizji z innym pojazdem. Scenariusz taki jest ekstremalnie niebezpieczny i to głównie dla kierującego jednośladem. Fani skuterów zimą powinni o tym zawsze pamiętać.

Tak, możesz wmawiać sobie, że przecież w czasie złej pogody skutera nie ruszasz z garażu. Tyle że opady śniegu czy gołoledź zawsze mogą cię złapać w czasie np. powrotu z pracy do domu. Nad pogodą nie masz kontroli. Nigdy! Warunki potrafią zmieniać się zbyt szybko.

Skuter i opony zimowe. To możliwe, tylko po co?

Czy skuter można wyposażyć w opony zimowe? Oczywiście że tak. Są one wykonywane z miękkiej mieszanki gumowej i choć bazują na bieżniku terenowym, producenci doposażają je w lamele. Niestety nawet opony zimowe założone do skutera nie sprawiają, że kierowca w czasie opadów śniegu może na tzw. pewniaka ruszać z garażu. Nie, nie może. Skuter jest mniej dociążony i ma tylko dwa koła – w tym jedno napędowe. Nigdy nie będzie zatem tak stabilny podczas jazdy w warunkach typowo zimowych, jak chociażby samochód osobowy.

Opony zimowe do motocykla poprawią trakcję w chłodne dni i na mokrym asfalcie. Na śnieg, tym bardziej głęboki i kopny, nadal się nie nadają. A właściwie to w takich warunkach niewiele zmieniają.

Skuter czy motocykl. Który pojazd lepiej sprawdzi się zimą?

Aby jazda jednośladem w warunkach zimowych okazała się maksymalnie łatwa, pojazd powinien spełniać tak naprawdę dwa wymogi. Po pierwsze musi być wyposażony w skrzynię automatyczną. Walka np. ze śniegiem i jednoczesna manualna zmiana biegów to karkołomne zadanie. Po drugie dobrze, aby kierowca nie inwestował w drogi skuter na zimę. W czasie jazdy w takich warunkach istnieje spore ryzyko wywrotki i uszkodzenia np. plastikowych owiewek. Dodatkowo sól sypana na drogi z pewnością odbije się na stanie metalowych części. Przy tańszym skuterze, tańsze będą też ewentualne naprawy i mniej będzie szkoda dodatkowej utraty wartości.

Jeżeli macie do wyboru jazdę skuterem lub motocyklem zimą, wybierzecie już skuter. Ma niższą moc i niżej ustawiony środek ciężkości. Będzie zatem zdecydowanie łatwiejszy do opanowania na drodze w czasie opadów śniegu czy mrozów.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.