Czy motocyklem można parkować w strefie płatnego parkowania?

Motocyklem oczywiście można parkować w strefie płatnego parkowania. Tyle że kierujący powinien pamiętać o pewnych zasadach wyznaczanych przez przepisy oraz o tym, że postój taki nie zawsze będzie bezpłatny.

Więcej porad związanych z prawnym aspektem jazdy motocyklem znajdziesz również w serwisie Gazeta.pl.

Motocykle ułatwiają jazdę miejską w warunkach zakorkowania głównych szlaków. Mogą dosłownie przeciskać się między autami. Co jednak z ich parkowaniem i to szczególnie w przypadku, w którym w centrum wyznaczona jest strefa płatnego parkowania? Jednoślad zatrzymać nadal można. Tyle że nie gdzie popadnie i nie na oślep.

Zobacz wideo Ominął rogatki na oczach grupy Speed. Rowerzysta wpadł w 10 sekund. Srogi mandat

Jak parkować motocykle w strefie płatnego parkowania?

W przypadku miejsc parkingowych wyznaczonych specjalnie dla motocykli, sprawa jest prosta. Wystarczy zaparkować jednoślad między liniami lub w sposób, który określił zarządca drogi za pomocą stojących obok znaków drogowych. Co jednak z parkowaniem np. na chodniku? No i tu zaczynają się już komplikacje. Bo kierujący motocyklem musi pamiętać o dwóch rzeczach. Mianowicie:

  1. Powinien sprawdzić czy na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju. Chyba że chodnik zostanie wyjęty spod jego obowiązywania.
  2. Po zaparkowaniu motocykla dla ruchu pieszych musi zostać szerokość chodnika wynosząca co najmniej 1,5 metra. Dodatkowo zaparkowany jednoślad nie może utrudniać przejścia pieszym.

Mandat za parkowanie motocykla

Niezachowanie któregoś z powyższych obowiązków oznacza dwa typy konsekwencji. Po pierwsze kierujący zostanie ukarany mandatem karnym. Ten wynosi 100 zł i oznacza 1 punkt karny. Po drugie pojazd może zostać odholowany na koszt właściciela. W takim przypadku kierowca zapłaci 251 zł za usunięcie pojazdu i 33 zł za każdą dobę przechowywania na parkingu policyjnym.

Czy kierowca motocykla płaci za parkowanie w strefie płatnego parkowania?

Skoro mówimy o parkowaniu motocykla w strefie płatnego parkowania, warto poruszyć jeszcze jedną kwestię. Chodzi oczywiście o opłaty za parkowanie. Czy kierowca jednośladu musi ją wnieść? Tu niestety jednej i generalnej zasady nie ma. Każde miasto ma prawo ustalać własne reguły. I tak np. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu parkowanie motocykla w strefie płatnego parkowania jest bezpłatne. W Gdyni wymaga już jednak opłaty. Co po opłaceniu parkingu zrobić z kwitkiem? Trzeba... schować go do kieszeni i zachować. Tylko on stanie się dowodem na uniknięcie kary po jej wypisaniu przez kontrolera.

Zachowanie kwitka uzyskanego w parkometrze w Gdyni jest kluczowe. Jego brak oznacza bowiem dla kierującego karę. A ta wynosi 150 zł.

Parkujesz motocykl? O tym musisz też pamiętać

Oczywiście parkując w mieście – w tym także w strefie płatnego parkowania – motocyklista musi pamiętać również o zasadzie 10 i 15 metrów. Motocykla nie można zaparkować na chodniku bliżej niż 10 metrów od skrzyżowania, przejścia dla pieszych, przejazdu dla rowerzystów czy przejazdu kolejowego. Minimalna odległość rośnie do 15 metrów w przypadku przystanków autobusowych oraz punktów krańcowych wysepek na jezdni. Poza tym nie można parkować też w sposób, który mógłby ograniczyć dostęp do bramy, garażu czy parkingu czy w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.