Jedno wykroczenie kosztowało motocyklistę 15 pkt karnych, ale nie to jest najgorsze

Zbyt szybka jazda ma surowe konsekwencje. Szczególnie teraz, kiedy po nowelizacji taryfikatora mandatów grzywny są bardzo wysokie, a punktów karnych można jednorazowo dostać aż 15.

Z policyjnych przekazów nieustannie dowiadujemy się, że nadmierna prędkość to wciąż jedna z głównych przyczyn tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Z tego powodu kierowcy, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości – zwłaszcza w obszarze zabudowanym, są zatrzymywani przez policjantów drogówki i surowo karani.

Funkcjonariusze z Sanoka (woj. podkarpackie) wchodzący w skład grupy Speed, podczas służby namierzyli na drodze wojewódzkiej numer 886 pirata drogowego na motocyklu. W miejscowości Blizne (powiat brzozowski) policjanci przy użyciu urządzenia pomiarowego zarejestrowali znaczne przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym.

W miejscu, gdzie dozwolona prędkość wynosi 50 km/h, motocyklista pędził aż 144 km/h. To oznacza, że 38-letni mężczyzna swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem niemal trzykrotnie przekroczył szybkość. W związku z popełnionym wykroczeniem został zatrzymany przez mundurowych i ukarany. Na kierowcę nałożony został mandat w wysokości 2500 złotych, a do jego konta zostało dopisanych 15 punktów karnych. Dodatkowo na trzy miesiące zatrzymano mu uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Znak D-42 pogromcą kierowców. W tamtym roku prawo jazdy straciło ponad 50 tys. osób. A w tym? Zdjęcie ilustracyjnePunkty naliczyli według nowych zasad, do tego srogi mandat i utrata prawa jazdy

Przypominamy, że 17 września 2022 r. wprowadzono ważne zmiany w przepisach dla zmotoryzowanych. Zaczął obowiązywać znacznie surowszy taryfikator. Za najpoważniejsze wykroczenia drogowe kierowcy mogą otrzymać maksymalnie jednorazowo nawet 15 punktów karnych, a to oznacza, że wystarczą tylko dwa wysoko punktowane przewinienia, aby pożegnać się z prawem jazdy.

Po wprowadzonej nowelizacji przypisane punkty zostają na koncie kierowcy przez dwa lata. Mechanizm uzależniający usunięcie punktów za popełnione wykroczenia został zaprojektowany tak, że upływ dwóch lat od nałożonych punktów jest liczony od dnia zapłaty grzywny, a nie przez rok od dnia wystawienia mandatu karnego.

Zobacz wideo
Więcej o: