Pijany wiózł 4-letnie dziecko na skuterze. Miał 4,5 promila alkoholu w organizmie

Kłopotów z powodu nadmiernej ilości wypitego alkoholu przysporzył sobie skrajnie nieodpowiedzialny 37-latek. Kompletnie pijany mężczyzna prowadził skuter i na dodatek wiózł czteroletnie dziecko.

Wsiadanie za kierownicę pod wpływem napojów procentowych to głupota, nieodpowiedzialność i łamanie prawa. Alkohol w organizmie znacznie obniża percepcję kierowcy i ogranicza zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych, a to w konsekwencji prowadzi do niebezpiecznych zdarzeń na drodze.

Policjanci z województwa śląskiego dali nauczkę lekkomyślnemu kierowcy. Funkcjonariusze dzięki czujności świadka, który zwrócił uwagę na motocyklistę poruszającego się całą szerokością jezdni po terenie gminy Kłomnice, podjęli interwencję. Kierowca, który jechał autem za skuterem, zwrócił uwagę, że mężczyzna jadący jednośladem nie tylko nie potrafi utrzymać prawidłowego toru jazdy, ale na dodatek przewozi małe dziecko. Co więcej, wjeżdżając na teren jednej z posesji, stracił panowanie nad jednośladem i przewrócił się wraz z pasażerem.

27-latek zatrzymując się do kontroli, uderzył w znak drogowyNie był w stanie zatrzymać się do kontroli drogowej. Wjechał w znak przy policjantach

Zaalarmowani o tej sprawie policjanci dotarli do zmotoryzowanego. Skuter prowadził 37-letni mieszkaniec powiatu częstochowskiego. Mężczyzna przemieszczał się z czteroletnim dzieckiem. Podczas przewrotki na szczęście nikomu nic się nie stało. Mundurowi przeprowadzili badanie na trzeźwość. Urządzenie pomiarowe wykazało prawie cztery i pół promila alkoholu w organizmie 37-latka.

Kierujący motorowerem odpowie teraz przed sądem nie tylko za jazdę pojazdem silnikowym w stanie nietrzeźwości, lecz także za narażenie dziecka na niebezpieczeństwo. Grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności.

Konsekwencje prawne jazdy pod wpływem alkoholu

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do dwóch lat. W sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd może wymierzyć mu karę nawet 12 lat więzienia. Ponadto wymiar sprawiedliwości może orzec co najmniej trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Do tego dochodzą konsekwencje finansowe. Sąd obligatoryjnie nakłada świadczenie pieniężne w wysokości od 5 tys. do 60 tys. złotych.

Bezwola Górne. Zginęła 17-letnia motocyklistkaBezwola Górne. 17-letnia motocyklistka zginęła po uderzeniu w drzewo

Jak alkohol oddziałuje na kierowcę?

  • Zmniejsza szybkość reakcji,
  • ogranicza pole widzenia,
  • wpływa na błędną ocenę odległości i szybkości,
  • znacznie obniża samokontrolę oraz koncentrację,
  • rozprasza uwagę ,
  • powoduje senność.

Piłeś?! Nie jedź!!! Pijany kierowca stanowi zagrożenie na drodze.Piłeś?! Nie jedź!!! Pijany kierowca stanowi zagrożenie na drodze. Fot. Policja

Więcej o: