Nietrzeźwy 17-latek na motorowerze tłumaczył, że to z powodu czekoladek

Alkohol w organizmie znacznie obniża percepcję kierowcy i ogranicza zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wstydliwą wpadkę z procentami w tle zaliczył nieletni motocyklista, który winę zrzucił na czekoladowe baryłki.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem wysokoprocentowych napojów powoduje poważne niebezpieczeństwo na drogach i potrafi prowadzić do życiowych tragedii niewinnych ludzi. Wysoka kara finansowa oraz sądowy zakaz kierowania pojazdami grozi młodemu człowiekowi, którego jazda została przerwana przez policjantów mazowieckiej grupy Speed. 17-latek nie dość, że nie posiadał uprawnień do jazdy motorowerem, to jeszcze prowadził nietrzeźwy.

To zdarzenie miało miejsce w piątek 15 lipca po południu. Policjanci z Wyszkowa stojący na straży bezpieczeństwa zmotoryzowanych w ruchu drogowym, skupili się na kierujących motocyklami. Mundurowi kontrolowali m.in. prędkość jednośladów, sprawdzali stan techniczny maszyn oraz trzeźwość motocyklistów. W miejscowości Łosinno zatrzymali młodego człowieka podróżującego motorowerem. Kontrola wykazała, że 17-latek ma sporo na sumieniu.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, zatrzymany nieletni od samego początku był zdenerwowany. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że mieszkaniec gminy Długosiodło nie posiada uprawnień do kierowania motorowerem, a to oznacza, że nie powinien wyjeżdżać na drogi publiczne. Dodatkowo przeprowadzone badanie alkomatem wykazało, że nieletni znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu, co w świetle prawa jest wykroczeniem. 17-latek wyjaśnił mundurowym, że kilkadziesiąt minut przed podróżą zjadł czekoladowe baryłki wypełnione alkoholem.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego bez stosownych uprawnień

Zgodnie z nowelizacją przepisów ruchu drogowego, 17-latkowi grożą surowe konsekwencje prawne i finansowe. Każdemu zatrzymanemu kierowcy bez uprawnień sąd obligatoryjnie orzeka zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. W przypadku nieletnich zakaz prowadzenia pojazdów może wynieść do 21 roku życia. Dodatkowo wymiar sprawiedliwości ma prawo nałożyć grzywnę sięgającą nawet 30 tysięcy złotych. W przypadku kiedy kierowca zdecyduje się na jazdę w czasie obowiązywania sądowego zakazu, wtedy odpowie za przestępstwo z art. 244 kodeksu karnego, za które grozi do 5 lat więzienia.

Zobacz wideo Motocyklista zaliczył kolizję i próbował uciec
Więcej o:
Copyright © Agora SA