Zdałeś egzamin na kat. A? Tak naprawdę masz trzy nowe kategorie

Kandydaci na kierowców, którzy właśnie zdali z wynikiem pozytywnym egzamin na kat. A, mogą się uważać za prawdziwych szczęściarzy. Otrzymali bowiem uprawnienia nie jednej, a aż czterech grup. W pakiecie dostali też kat. AM, A1 i A2.

O uprawnieniach do kierowania pojazdami więcej piszemy również w serwisie Gazeta.pl.

Jeżeli kierowca, starając się o uprawnienia do kierowania pojazdami, jest w stanie rozbić bank, to bez wątpienia dotyczy to kategorii A. Powód? Jeden kurs, jeden egzamin i jeden dokument, a kierowca dostaje uprawnienia aż... czterech kategorii. Tak, czterech!

Zobacz wideo Motocyklista w minutę uzbierał 30 punktów i 5 tys. zł mandatu. Stracił prawko i czeka na rozprawę

Prawo jazdy kat. A to też kategoria AM, A1 i A2!

Prawo jazdy kategorii A sprawia, że kierujący może poprowadzić każdy typ motocykla – nawet z wózkiem bocznym. Bez względu na pojemność silnika, moc czy rodzaj paliwa. A to sprawia, że jednocześnie dostaje zarówno uprawnienia kategorii A1, jak i A2. Prawo jazdy z literą A oznacza jednak jeszcze jeden blok uprawnień. Tym razem opisany jako kategoria AM. W jej ramach prowadzić można motorower o pojemności silnika spalinowego do 50 cm3 lub mocy silnika elektrycznego do 4kW i prędkości maksymalnej 45 km/h lub czterokołowiec lekki o masie własnej do 350kg i prędkości maksymalnej 45 km/h.

Kategoria A daje dużo. Sporo też wymaga. Minimalny wiek to 24 lata

Polacy uwielbiają promocje 1+3 gratis. I widać to doskonale w różnej maści marketach. To raz. Dwa, skoro kat. A oznacza automatyczne przyznanie aż czterech kategorii, czemu pozostałe pojawiły się w rzeczywistości prawnej? Powód przemawiający za tym jest dość oczywisty. Kategorii A nie może zdobyć każdy kandydat na kierowcę. Aby móc się o nią starać, trzeba najpierw ukończyć 24. rok życia. A to dość poważne ograniczenie dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z jednośladem. Tym bardziej że dla porównania dla kat. AM próg wieku to 14 lat, a kat. A1 16 lat.

Próg dla prawa jazdy kategorii A może spaść do 20 lat. Pod warunkiem, że kierujący posiada uprawnienia kat. A2 od co najmniej 2 lat.

Po co stopniować kategorie prawa jazdy na motor? Chodzi o bezpieczeństwo

Zasadnicze pytanie w tym punkcie brzmi: czemu tworzyć aż cztery kategorie odnoszące się do jednośladów, skoro można wprowadzić jedną, ale obniżyć przy niej próg minimalnego wieku? Odpowiedź jest prosta. Chodzi o stopniowanie uprawnień. Bezgraniczny dostęp do motocykli oznacza często wysoką moc, wysokie prędkości, duże możliwości i... śladową ilość doświadczenia za kierownicą. A to połączenie nie jest najlepsze z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Cztery kategorie zostały stworzone zatem po to, aby nie odbierać młodym ludziom kontaktu z jednośladami. Dzięki temu już nastolatkowie mogą legalnie jeździć najpierw motorowerem, a później motocyklem z silnikiem o małej pojemności. W efekcie stają się bardziej mobilni (co w mniejszych miejscowościach ma kolosalne znaczenie), ale i jednocześnie stopniowo nabywają nie tylko coraz wyższe uprawnienia, ale i umiejętności. Tym samym na jednym ruszcie pieczona jest jeszcze jedna pieczeń – mowa o poprawie bezpieczeństwa na drogach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.