Motocykle na prawo jazdy kategorii B? Pojemność do 125 cm3 to nie jedyny warunek

Na prawie jazdy kategorii B możemy jeździć wieloma pojazdami. Łapią się pod to także mniejsze motocykle. Mniejsze, czyli jakie?

Motocykle na kategorię B

Posiadacz prawa jazdy kategorii B może jeździć samochodami osobowymi lub małymi dostawczymi o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 tony. Na listę łapią się też m.in. quady, czterokołowce, trójkołowce i... motocykle.

Zobacz wideo Jakie? Wszystko wyjaśnia ten krótki film:

Od kilku lat, wraz z nowelizacją prawa o ruchu drogowym, posiadacze prawa jazdy kategorii B bez uzyskiwania żadnych dodatkowych uprawnień mogą poruszać się motocyklami napędzanymi silnikami o pojemności skokowej do 125 ccm. W tej kategorii mieszczą się zarówno większe skutery, jak i budżetowe motocykle. Prędkość maksymalna najszybszych dwukołowców tej kategorii przekracza 130 km/h, więc taki środek transportu sprawdzi się nie tylko w zatłoczonych miastach, lecz także na krajowych drogach. Ważne, by pamiętać o dodatkowych warunkach. Należy mieć trzyletni staż kierowcy, a współczynnik mocy do masy pojazdu nie może przekraczać 0,1 kW/kg. Zdecydowana większość maszyn spełnia te kryteria, więc nie trzeba z kalkulatorem w ręku przeliczać powyższych wartości.

Za duży motocykl na kategorię B - będzie mandat

Przepisy jasno określają na jakich motocyklach można się przemieszczać na kat. B. Jeśli kierowca dosiada większej maszyny, w pierwszej kolejności powinien liczyć się z mandatem. Brak wymaganej kategorii prawa jazdy (w tym przypadku A) oznacza grzywnę wynoszącą 300 zł. Wraz z mandatem kierowca otrzyma od policjanta informację, że... nie może kontynuować jazdy. Wówczas na miejsce trzeba wezwać osobę z odpowiednimi uprawnieniami (kat. A), która zabierze motocykl do miejsca docelowego lub posiłkować się przyczepą albo samochodem dostawczym.

Co w sytuacji, w której jazda motocyklem bez prawa jazdy powtórzy się kilkukrotnie i za każdym razem wykroczenie zostanie ujawnione przez policję? W takim przypadku do akcji wkroczy sąd - policja skieruje do niego wniosek o ukaranie. Wyrok za wielokrotną jazdę motocyklem bez prawa jazdy w pierwszej kolejności będzie zawierać karę grzywny. Kierowca zostanie zobowiązany do wpłacenia od 20 do 5000 zł. Kwotę określi sędzia w wyroku. Poza tym możliwe jest orzeczenie czasowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych - np. konkretnego typu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.