To najdłuższy tunel na świecie. Został wydrążony pod siedmioma górami dla... rowerzystów

Już za miesiąc w norweskim Bergen zostanie otwarty tunel wydrążony pod masywem górskim Lovstakken otaczającym miasto. Będzie łączyć osiedle Fyllingsdalen z centrum, miasta. To najdłuższy tunel na świecie wykopany specjalnie dla rowerzystów.

Norwegowie to naród, który nie poddaje się łatwo. Przekonałem się o tym, obserwując w Trondheim, jak użytkownicy rowerów i hulajnóg ślizgają się po oblodzonych drogach i mostkach, ubrani w eleganckiej płaszcze i sukienki. Robili to ze stoickim spokojem, bo pogoda ich nie zaskoczyła. Byli do tego przyzwyczajeni.

Więcej wiadomości i ciekawostek na temat jednośladów znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Dlatego tunel rowerowy w Bergen, porcie ukrytym wśród fiordów na dalekim zachodzie Norwegii, to dobry pomysł. Nowy tunel ma 2,9 km długości i dzierży rekord świata wśród takich obiektów. Władze miasta są przekonane, że kiedy zostanie otwarty 15 kwietnia 2023 r., wielu mieszkańców będzie z niego korzystać. Dzięki temu skrócą sobie drogę do centrum o niemal połowę.

W tej chwili trasa, którą muszą pokonać mieszkańcy tzw. sypialni Bergen — dzielnic Fyllingsdalen i Mindemyren, zajmuje rowerzystom około 40 minut. Po otwarciu Fyllingsdalstunnelen skróci się do 25 minut. Oprócz pasów ruchu dla rowerów w obu kierunkach tunel jest wyposażony w chodnik. Podziemna wędrówka może być nieco monotonna, bo zajmie 30-45 minut w zależności od tempa.

Tunel w Bergen będzie mieć duże znaczenie zwłaszcza w zimniejsze miesiące roku, bo rowerzyści unikną utrudnienia w postaci oblodzonych dróg. Dzięki temu jeszcze więcej mieszkańców drugiego co do wielkości miast w Norwegii (265 tys. mieszkańców) może zdecydować się na podróż rowerem.

Najdłuższy tunel rowerowy świata jest w norweskim Bergen

Po otwarciu najdłuższy rowerowy tunel na świecie zostanie połączony z istniejącymi już trasami dla cyklistów, tak żeby wspólnie stworzyły idealnie działający mechanizm. W dniu premiery tunelu władze miasta zorganizują rekreacyjny bieg oraz podziemny wyścig rowerowy.

Budowa podziemnej przeprawy została sfinansowana z rządowego funduszu Miljoloftet wspierającego proekologiczne inicjatywy. Norwegowie lubię tunele, bo jako mieszkańcy wyjątkowo górzystego kraju, niejako są na nie skazani.

W kraju Wikingów już jest najdłuższy na świecie tunel drogowy dla aut. Laerdalstunnelen ma aż 24,5 km długości i łączy miasta Laerdal oraz Aurland w Norwegii, w regionie Sogn og Fjordane. Wkrótce do niego dołączy kolejny rekordzista.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.