Rowerzystka wjechała na przejście dla pieszych wprost pod samochód. Mandat się jej należał

W Łukowie (woj. lubelskie) 48-letnia rowerzystka wjechała na przejście dla pieszych i została potrącona przez samochód. Po zdarzeniu przyznała się policjantom, że w tym miejscu zawsze tak jeździ.

Rowerzyści są zaliczani do grupy użytkowników dróg, która podczas wypadków jest szczególnie narażona na poważne konsekwencje tych zdarzeń. Do niebezpiecznej sytuacji z udziałem użytkowniczki jednośladu doszło w poniedziałek 25 lipca po godzinie 15.30 w Łukowie. Na ulicy Wojska Polskiego w rejonie ronda kierująca rowerem zderzyła się z samochodem osobowym.

Mundurowi wezwani na miejsce zdarzenia ustalili, że samochodem osobowym kierowała 33-latka. Z przeprowadzonych czynności wynika, że 48-letnia rowerzystka jechała jednośladem po chodniku i wjechała na przejście dla pieszych. W tym momencie kierująca osobówką ruszyła i przodem auta uderzyła w jadącą po przejściu rowerzystkę. W wyniku przewrotki kobieta uderzyła twarzą w krawężnik. Na szczęście nie doznała groźnych urazów i po udzieleniu pomocy medycznej wróciła do domu. Całe zajście uchwyciło oko kamery monitoringu.

Zobacz wideo

Poszkodowana tłumaczyła mundurowym, że zawsze w tym rejonie jeździła rowerem po chodniku, a także, że zawsze przejeżdżała na drugą stronę drogi po przejściu dla pieszych. Policjanci uświadomili rowerzystkę, że taki manewr dozwolony jest tylko w miejscu gdzie jest wyznaczony przejazd dla rowerzystów, a po przejściu dla pieszych rower należy przeprowadzić. Funkcjonariusze ukarali 48-latkę mandatem karnym.

Przypominamy, że przejazd dla rowerzystów to powierzchnia jezdni lub torowiska przeznaczona do przejeżdżania przez rowerzystów, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi. Stosowany jest w miejscach, gdzie droga rowerowa lub pas rowerowy przecina poprzeczną jezdnię. Rowerzyście zabrania się jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.