Czy rowerzysta może się przeciskać między samochodami w korku? Kierowcy mają swoje zdanie

Gdy samochody stoją w korku, rowerzyści sprytnie przeciskają się między nimi. Czy jednak takie zachowanie jest w pełni legalne? Całe szczęście w tym przypadku liczy się nie tylko opinia kierowców, ale i przepisy.

Jedną z rzeczy, która ekstremalnie irytuje kierowców samochodów stojących w korku, są rowerzyści, którzy zwinnie przeciskają się między pojazdami. Bo choć mają oni środki transportu kilkanaście lub nawet kilkaset razy tańsze od nowoczesnych aut, w warunkach zatoru drogowego dotrą na miejsce pierwsi. W takim przypadku warto jednak zastanowić się nad tym, czy takie zachowanie cyklistów jest zgodne z prawem. I odpowiedź może być tak naprawdę tylko jedna. Tak, przeciskanie się między samochodami na rowerze jest zgodne z prawem!

Zobacz wideo 18-latek prawie potrącił rowerzystki, miał prawo jazdy od dwóch miesięcy. Dziewczynki zatrzymały się w ostatniej chwili

Rowerzysta może wyprzedzać i z lewej, i z prawej strony

Prawnego umocowania powyższego stwierdzenia należy poszukiwać w zapisach dotyczących wyprzedzania i omijania. Obydwa manewry są dozwolone nawet na jezdniach, na których pojawia się linia ciągła. Pod warunkiem, że obydwa pojazdy zmieszczą się na jednym pasie ruchu. I rowerzyście z pewnością uda się ominąć stojące w korku auto bez najechania na ciągłą. Co więcej, rowerzysta może przejechać koło auta zarówno z lewej, jak i prawej strony. Oczywiście podczas wykonywania manewru warto uważnie obserwować otoczenie i sygnalizować np. zmianę pasa ruchu.

Obserwując otoczenie cyklista będzie wiedział jakie manewry wykonują pojazdy. Bo auta stojące w korku od czasu do czasu poruszają się. Sygnalizowanie zmiany pasa ruchu sprawi z kolei, że zamiary rowerzysty dostrzegą poruszający się samochodami kierowcy. Prowadzący, którzy dostrzegli obecność rowerzysty, również są zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności. Bo w sytuacji, w której skręcą w prawo z prawego pasa i nie zauważą rowerzysty jadącego na wprost przy prawej krawędzi jezdni, poniosą odpowiedzialność za zdarzenie drogowe.

Co jeszcze mogą rowerzyści na drogach?

Mówiąc o uprawnieniach cyklistów warto wspomnieć o jeszcze dwóch przypadkach:

  1. Rowerzysta może jechać środkiem pasa ruchu przejeżdżając przez skrzyżowanie, przy założeniu że z danego pasa można pojechać w więcej niż jednym kierunku - ma to uchronić go przed wymuszeniem pierwszeństwa ze strony samochodu.
  2. Rowerzyści mogą jechać koło siebie pod warunkiem, że nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Rowerzysta - zdjęcie ilustracyjneMandat za zbyt szybką jazdę na rowerze. Teraz to 500 zł, ale nikt nie wie, co znaczy "szybka"

Kiedy rowerzysta może legalnie wjechać na jezdnię?

Ostatnią kwestią wartą wspomnienia jest to, w jakim przypadku tak naprawdę cyklista może trafić na jezdnię. Prawo przed takim scenariuszem stawia kilka wymogów:

  • w pobliżu nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów,
  • droga nie posiada pobocza,
  • ruch na drodze nie odbywa się z prędkością większą niż 50 km/h, a chodnik nie ma co najmniej 2 metrów szerokości,
  • panują złe warunki atmosferyczne - jest ulewa, mgła, śnieżyca, ewentualnie na chodniku lub ścieżce rowerowej zalega śnieg.
Więcej o: