Kierowcy się irytują, rowerzyści robią. Czy rower może wyprzedzać auta z lewej strony?

Wyprzedzanie samochodów przez rowerzystę w korku to manewr, który często irytuje kierowców. Czy słusznie? Sprawdzamy, co mówią przepisy.

Przepraszamy za błąd! To wy macie rację, chodziło oczywiście o wyprzedzanie

Aktualizacja: W artykule o wyprzedzaniu samochodów przez rowerzystów źle użyłem słowa "wymijać". Mój błąd, za który najmocniej wszystkich przepraszam. W ramach pokuty przypominam, głównie sobie, czym różni się wyprzedzanie od omijania i wymijania. Za wszystkie komentarze serdecznie dziękuję i jeszcze raz przepraszam. Pomylenie wymijania z wyprzedzaniem nie powinno się zdarzyć. I nie można go niczym wytłumaczyć.

Znak zakaz wyprzedzania B-25Omijanie, wymijanie i wyprzedzanie. Po sugestiach czytelników odświeżam te terminy

Czy można na rowerze wyprzedzać samochody w korku?

To kwestia, która często denerwuje kierowców, ale jest dozwolona przez polskie przepisy. Dopuszczalne jest wyprzedzanie samochodów w ramach jednego pasa ruchu. Można to robić i z prawej (jeśli jadą wolno), i z lewej strony. Jednak rowerzysta zawsze musi pamiętać o zachowaniu najwyższej ostrożności. Slalom między samochodami na jezdni może być bardzo niebezpieczny, a przy wyprzedzaniu aut musimy mieć pewność, że kierowca nas widzi i nie wykona nagle groźnego manewru. Uważać trzeba przede wszystkim na większe pojazdy, które mają duże tzw. martwe pole i po prostu mogą nie zauważyć roweru.

Zobacz wideo Co tak naprawdę musi mieć rower? Polskie przepisy jasno to określają

Najważniejsze zasady jazdy rowerem - o czym trzeba pamiętać?

Zasady jazdy rowerem zostały opisane w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym. Rowerzyści, podobnie jak kierowcy, muszą się stosować do ruchu prawostronnego, a to oznacza, że powinno się jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni lub ścieżki rowerowej. Blisko wcale nie oznacza "tuż przy samym krawężniku". Na ulicy najlepiej zachować ok. metra odstępu. Wtedy ograniczymy ryzyko najechania na krawężnik. Jeżeli w kierunku, w którym jedziemy wyznaczono drogę lub pas dla rowerów, to mamy obowiązek jechania nimi. Tak samo rowerzysta musi jechać poboczem, o ile to oczywiście nadaje się do jazdy. Pamiętajmy też o wyraźnym sygnalizowaniu manewrów. Nie wolno tego robić w ostatniej chwili. Jeżeli rowerzysta zasygnalizuje manewr odpowiednio wcześnie, to da kierowcom czas na reakcję.

RowerTaryfikator mandatów rowerzysty 2021. M.in. za jazdę bez trzymanki, piwo, zły stan roweru

Czy można jeździć rowerem po chodniku? Nie, ale są wyjątki

Zasada jest prosta - chodnik jest dla pieszych. Jednak są przypadki, kiedy rowerzysta może jechać po chodniku:

  • opiekujemy się jadącym na rowerze dzieckiem, które ma mniej niż 10 lat,
  • nie ma drogi dla rowerów, chodnik ma co najmniej 2 m szerokości, a na jezdni dozwolony jest ruch szybszy niż 50 km/h (te trzy warunki muszą zostać spełnione),
  • przed chodnikiem umieszczono znak "droga dla pieszych" (C16) oraz "tabliczkę nie dotyczy rowerów" (T22),
  • panują bardzo złe warunki atmosferyczne - jest ulewa, mgła śnieżyca, wieje porywisty wiatr itd.

Naruszenie obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić może kosztować rowerzystę 50 zł.

Pas dla rowerów w SzczeciniePas dla rowerów w Szczecinie Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

Więcej o: