BMW Art Car w Warszawie. Jedyna szansa, żeby zobaczyć dzieła pop-artu na dworze

BMW Art Car to znany na całym świecie projekt, który narodził się w 1975 roku w umyśle kierowcy wyścigowego Hervé'a Poulaina. Karoserie samochodów BMW są traktowane przez słynnych artystów jak płótno. Wkrótce unikalne auta będzie można obejrzeć w Polsce i to w plenerze. Podziękujmy za to pandemii.

Podobno z każdej sytuacji można wynieść coś dobrego. Pandemiczne ograniczenia sprawiły, że bezcenne samochody będą wystawione na świeżym powietrzu zamiast w muzealnej hali. Od 16 czerwca 2021 roku będzie można je podziwiać na skwerze przy Pomniku Syreny na warszawskich bulwarach wiślanych w pobliżu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Centrum Nauki Kopernik.

Zobacz wideo Do Studia Biznes przyjechał Jeep Compass w hybrydowej wersji plug-in

A jest co oglądać. Pierwszy BMW Art Car na bazie BMW 3.0 CSL stworzył ponad 45 lat temu przyjaciel Poulaina, amerykański artysta Alexander Calder. Później wzięły się za nie legendy pop-artu, takie jak Andy Warhol i Roy Lichtenstein. Samochody zmienione w dzieła sztuki przez właśnie tych artystów będą wystawiane w Warszawie.

Z 19 istniejących BMW Art Cars w stolicy pojawią się cztery. Oprócz dzieł Warhola i Lichtensteina będzie można obejrzeć samochody pomalowane przez neoekspresjonistów z Niemiec i Włoch: A. R. Pencka i Sandro Chię.

BMW Art Car - BMW 320i - Roy LichtensteinBMW Art Car - BMW 320i - Roy Lichtenstein fot. BMW

BMW M1 i Andy Warhol to dwie ikony

Bez wątpienia najsłynniejsze ze wszystkich jest BMW M1. To samochód, który był ikoną jeszcze zanim dotknął go słynny artysta. Później stał się bezcenny. Samochód pomalowany ręcznie przez Warhola wystartował w 1979 roku w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans i zajął w nim drugie miejsce w swojej klasie.

Poza prawie 480-konnym BWM M1 Warhola nad Wisłą będzie można obejrzeć również wyścigowe BMW 320i z 1977 roku, za które wziął się mistrz komiksowego pop-artu Roy Lichtenstein (również wystartowało w Le Mans), BMW Z1 z tajemniczymi hieroglifami A. R. Pencka z 1991 roku oraz BMW serii 3 z ludzkimi twarzami na karoserii umieszczonymi przez Sandro Chię z Florencji. Ten samochód powstał w 1992 r. i był trzynastym z kolei z serii BMW Art Car.

Wprawdzie nie przyjadą do nas dzieła Jeff Koonsa, Franka Stelli, Davida Hockneya, Jenny Holzer czy Olafura Eliassona, ale nie możemy narzekać. Wybór samochodów, które wkrótce zostaną wystawione na warszawskim Powiślu i tak jest przedni. Samochody BMW Art Car to wyjątkowy pomost, który łączy motoryzację, sport i prawdziwą sztukę w bardzo oryginalny sposób.

Kolekcja BMW Art Car na co dzień znajduje się w Monachium, ale w przeszłości odwiedziła już wiele miejsc, m.in. Luwr i muzeum Guggenheima w Nowym Jorku i Bilbao. W Polsce będzie można ją zwiedzać od 16 do 30 czerca 2021 roku. Polecamy.

BMW Art Car - BMW serii 3 - Sandro ChiaBMW Art Car - BMW serii 3 - Sandro Chia fot. BMW

Więcej o:
Copyright © Agora SA