T3 i T4 - nowe silniki w Volvo

Volvo wprowadza do oferty benzynowy silnik 1.6 GTDI w dwóch wariantach mocy. Modele w nie wyposażone otrzymają oznaczenia T3 i T4

Wszystko o samochodach: PARKING.MOTO.PL

Skrót GTDI można odczytać jako Gasoline Turbocharged Direct Injection , czyli silnik benzynowy, turbodoładowany z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Właśnie taka jednostka o pojemności 1,6 litra już niedługo zawita pod maski S60 i V60.

Silnik ma standardowo dla tej pojemności cztery cylindry, ale został zaprojektowany z myślą o możliwie jak najmniejszych rozmiarach i niskiej masie. Blok i głowicę wykonano ze stopu aluminium i zastosowano plastikowy układ dolotowy.

Oczywiście nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach silniki konstruowane są z myślą o jak najniższym spalaniu, co przekłada się na ich budowę. W nowym silniku zastosowano bezpośredni wtrysk paliwa. Jest on realizowany za pomocą wielootworowych wtryskiwaczy umieszczonych centralnie nad cylindrem. Ich użycie pozwoliło zastosować różne sposoby wtrysku w zależności od temperatury silnika. Kolejnym systemem ułatwiającym uzyskanie optymalnych warunków spalania jest podwójny system zmiennych faz rozrządu, dla zaworów dolotowych i wylotowych.

Volvo przygotowało dwie wersje mocy tego silnika. Pierwsza (T3) osiąga 150 KM mocy i 240 Nm momentu obrotowego. Mocniejsza wersja (T4) jest o 30 koni mocniejsza i została wyposażona w funkcję overboost, która umożliwia krótkotrwałe osiągnięcie momentu o wartości 270 Nm. Na uwagę zasługuje zakres w którym jest dostępny maksymalny moment obrotowy: od 1600 do aż 5000 obr/min. Obiecuje to nie tylko dobrą dynamikę w niemal całym zakresie użytecznych obrotów, ale także niskie zużycie paliwa.

Obie wersje będą dostępne z ręczną sześciobiegową skrzynią biegów. Mocniejszy T4 będzie można zamówić z dwusprzęgłową skrzynią Powershift także o sześciu przełożeniach, znaną z różnych modeli Forda.

Do dyspozycji kierowcy będzie ekogadżet w postaci przycisku DRIVe włączającego ekonomiczny tryb pracy silnika. Wersje z ręczną skrzynią wyposażono dodatkowo w system Start/Stop wyłączający silnik podczas postoju.

Silniki 1.6 GTDI T3 i T4 będą dostępne od jesieni wraz z modelami S60 i V60. W późniejszym czasie pojawią się także w pozostałych modelach tej firmy.

Dane techniczne:

ZOBACZ TAKŻE:

Zalotny tuning. Nowa moda? ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Volvo S60 - ogłoszenia

ZOBACZ TAKŻE:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.