Nowa funkcja w Google Maps i Android Auto. Sprawdź, czy już ją masz

Google nie zawsze chwali się nowymi rozwiązaniami w swoich produktach. Dobrym przykładem jest opcja trójwymiarowych wizualizacji na mapie widocznych po wyznaczeniu trasy i uruchomienia nawigacji. Sprawdziłem w telefonie z Android oraz iPhone czy nowe rozwiązanie jest już dostępne.

Z pewnością twórcy wielu aplikacji nawigacyjnych znów mogą śmiać się z Google Maps. W popularnej bezpłatnej aplikacji po latach pojawiła się opcja wyświetlania trójwymiarowych budynków w trakcie aktywnej nawigacji. Dla użytkowników m.in. AutoMapy czy Sygic to żadna nowość. Podobnie w przypadku zapomnianego już programu MapaMap. Tzw. obiekty 3D dostępne były już w 2007 r. w aplikacji tak często instalowanej na urządzeniach z Windows CE. Podobnie było w Google, które dla niektórych lokalizacji wprowadzało pierwsze proste grafiki także w 2007 r. (dostępne w trakcie przeglądania mapy.

Zobacz wideo Cmentarzysko pomysłów Google. Największe porażki technologicznego giganta [TOPtech]

Według informacji Android Police oraz 9to5google z nowej funkcji mogą już korzystać niektórzy użytkownicy telefonów i aplikacji Android Auto. Sprawdziłem, jak to wygląda na moich urządzeniach, które aktualizuję na bieżąco. Sięgnąłem po telefony z Androidem i iOS oraz stację multimedialną Sony z Android Auto i Apple CarPlay. 

Google Maps z wizualizacją 3D w trybie aktywnej nawigacjiGoogle Maps z wizualizacją 3D w trybie aktywnej nawigacji Tomasz Okurowski

W telefonie już jest. W Android Auto nie. Jeszcze nie

W przypadku Samsunga Galaxy S20 widok 3D podczas aktywnego prowadzenia wyznaczoną trasą mogłem podziwiać tylko na ekranie telefonu gdy aplikacja automatycznie zmieniała skalę mapy (przybliżała mapę, aby ułatwić wykonanie zalecanego manewru). Niestety po przełączeniu na Android Auto wizualizacja 3D nie była dostępna. Tak samo było w przypadku telefonu Apple iPhone i trybu samochodowego Apple CarPlay. Tryb 3D dla aktywnej nawigacji nie pojawił się w odmianie dla iOS (widoczne były tylko obrysy budynków).

Sam widok budynków 3D na mapie (ale bez wyłączonej opcji nawigowania) jest obecnie dostępny w Google Maps dla Android oraz iOS. Łatwo go aktywować poprzez skrót znajdujący się w górnym prawym rogu ekranu. To jedna z licznych dostępnych opcji. Można bowiem wybrać m.in. widok satelitarny, mapę ukształtowania terenu, dane o transporcie publicznym, natężenie ruchu czy jakość powietrza i trasy rowerowe.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.