Chcesz sterować samochodem przez aplikację w smartfonie? Sprawdziłem MyMazda

Samochody podłącza się do internetu nie tylko po to, by słuchać w aucie radia internetowego czy sprawdzić w nawigacji informacje o korkach. Dzięki połączeniu można także zdalnie kontrolować samochód przez aplikację w telefonie. Sprawdziłem co potrafi MyMazda.

Bez odpowiedniej aplikacji ani rusz. To już obecnie standard w branży motoryzacyjnej. Gdy kupujesz nowe lub względnie młode używane auto warto od razu sprawdzić, czy nie ma odpowiedniego programu do zdalnego kontrolowania pojazdu. A o takie aplikacje obecnie nietrudno. Własne programy ma niemal każdy producent aut obecny na polskim rynku.

Zobacz wideo Mogli być jak Facebook, Microsoft i Google, ale coś poszło nie tak. Te firmy stały się cieniem dawnej wielkości [TOPtech]

Jak znaleźć w sklepie Apple czy Google odpowiedni program? To akurat nietrudne, gdyż większość firm stosuje proste nazewnictwo: marka + connect (np. KIA Connect, SuzukiConnect) lub my + dana marka (np. MyBMW, MyOpel). W przypadku Mazdy to po prostu MyMazda.

Aplikacja MyMazda w wersji iOSAplikacja MyMazda w wersji iOS Tomasz Okurowski

Jak rozpocząć pracę z programem? Jak już zainstalujesz to załóż i zarejestruj konto użytkownika (wszystko można wykonać online). Dopiero wówczas możesz przypisać samochód do własnego konta. To również jest proste, gdyż wystarczy zeskanować numer VIN pojazdu (co nie zawsze dobrze działało w przypadku mojego telefonu, gdy skierowałem obiektyw telefonu na naklejkę na słupku Mazdy MX-30 R-EV) lub wpisać ręcznie. Cała procedura trwała tak krótko, że w ciągu zaledwie kilku minut aktywowałem program i przypisałem testowe auto do swojego konta.

Do czego przyda się aplikacja MyMazda? Lista funkcji jest funkcji jest całkiem spora. Oto kluczowe.

 • aktualna lokalizacja zaparkowanego samochodu
 • zdalne blokowanie zamków
 • kontrola stanu naładowania akumulatora
 • zasięg samochodu
 • przebieg
 • ciśnienie w każdym z czterech kół
 • zamknięcie bagażnika, maski, drzwi i ryglowania
 • poziom oleju
 • przebieg do przeglądu
 • elektroniczna książka serwisowa
 • wyszukiwarka ładowarek i stacji paliw

Aplikacja MyMazda w wersji iOSAplikacja MyMazda w wersji iOS Tomasz Okurowski

Nawigację w samochodzie można zdalnie zaprogramować z domu. MyMazdaNawigację w samochodzie można zdalnie zaprogramować z domu. MyMazda Tomasz Okurowski

Jak to wszystko działa? Program sprawdziłem w wersji iOS, który funkcjonował bardzo stabilnie i bez żadnego zawieszania. Menu okazało się całkiem proste i intuicyjne, więc nawet początkująca osoba nie powinna mieć problemów z opanowaniem obsługi. Wystarczy kilka czy kilkanaście minut, by oswoić się z interfejsem.

Aplikacja MyMazda w wersji iOSAplikacja MyMazda w wersji iOS Tomasz Okurowski

Gdzie zostawiłem auto? Nie zapomnisz tak łatwo

Nie zabrakło ciekawych rozwiązań. Chcesz sprawdzić, gdzie pozostawiłeś auto? Wystarczy dłużej przytrzymać ikonę pojazdu. Jak zablokować zamki w drzwiach? Wystarczy dłużej przytrzymać ikonę kłódki. Dlaczego zdecydowano się na takie rozwiązanie? Zapewne po to, by uniknąć przypadkowej aktywacji nowej funkcji.

Równie łatwo sprawdza się aktualny status pojazdu (wystarczy przesunąć menu w dół), czyli informacje o poziomie naładowania akumulatora czy zasięgu. Dziwi przy tym, że informacje odświeżane były znacznie wolniej niż np. lokalizacja czy blokowanie zamków. Przy dobrym połączeniu z internetem odnajdywałem auto w ciągu kilku sekund. Na dane o energii zgromadzonej w baterii zwykle czekałem ok. 20-30 s. To nie był długi czas oczekiwania, ale nieco irytowało w porównaniu z tym, że inne funkcje działały szybciej.

Aplikacja MyMazda w wersji iOSAplikacja MyMazda w wersji iOS Tomasz Okurowski

Aplikację MyMazda doceniłem za sprawne działanie zakładki serwis. A w niej znajduje się nie tylko harmonogram przeglądów (data wizyty w serwisie i szacowany przebieg), ale także elektroniczna książka serwisowa. To dobry pomysł, by mieć łatwy i szybki dostęp do dokumentacji serwisowej (oraz instrukcji obsługi). Przyda się nie tylko na co dzień, ale przede wszystkim także później przy odsprzedaży samochodu.

Aplikacja MyMazda w wersji iOSAplikacja MyMazda w wersji iOS Tomasz Okurowski

Jedno rozwiązanie mnie zaskoczyło. Jedną z funkcji aplikacji MyMazda jest przesyłanie celu z telefonu do pokładowej nawigacji oraz przekierowanie do nawigacji w smartfonie. Dziwię się, że w przypadku iOS następowało za każdym razem przekierowanie do natywnej nawigacji Apple Maps. Szkoda, że zabrakło wyboru innych nawigacji (choćby przynajmniej tych popularnych w wielu krajach świata jak Google Maps czy Waze). Nie jest to duży problem, ale większy wybór byłby mile widziany.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.