Podróże autem w czasie Wszystkich Świętych. Oto drogi których lepiej unikać

Podróże autem w czasie Wszystkich Świętych zwykle wiążą się nie tylko z ogromnymi korkami. Sporym wyzwaniem jest także znalezienie wolnego miejsca do pozostawienia samochodu możliwe jak najbliżej cmentarza. A to nie wszystko. W okresie wzmożonych wyjazdów łatwo kolizję czy wypadek. Oto szczególnie niebezpieczne odcinki dróg.

Dojazd samochodem w pobliże cmentarza w czasie Wszystkich Świętych to nie lada wyzwanie. Łatwiej o mandat nie tylko za niewłaściwe parkowanie ale i inne wykroczenia (wzmożona aktywność policji w ramach corocznych akcji znicz). Rośnie także ryzyko wypadku czy kolizji, co odnotowali nie tylko policjanci ale także twórcy popularnych aplikacji nawigacyjnych.

Zobacz wideo Ponad 70 lat historii i ponad 11 mln sprzedanych samochodów - nowa Toyota Land Cruiser

W ubiegłym roku Yanosik zarejestrował aż o ponad 27 proc. więcej zgłoszeń o wypadkach drogowych (przyrost statystyk już od 29 października 2022 r.). Przyjęto także mnóstwo zgłoszeń o różnych zagrożeniach drogowych. Najwięcej powiadomień wysyłano w dwa pierwsze listopadowe dni (odpowiednio przyrost o 60 proc. i 47 proc.). Przybyło także informacji o wzmożonej aktywności policji. Użytkownicy Yanosika przesłali ponad 27 proc. więcej zgłoszeń niż rok wcześniej.

Fot. Arkadiusz Stankiewicz / Agencja Wyborcza.pl

Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Dwie mapy. Dwa światy. Wypadki i kontrole drogowe

Spory wzrost aktywności swoich użytkowników odnotowali także twórcy aplikacji Rysiek i NaviExpert. Na podstawie zeszłorocznej aktywności opracowali mapy najbardziej wypadkowych odcinków dróg oraz tras na których najczęściej informowano o policyjnych kontrolach prędkości. Nietrudno zgadnąć, że obie mapy znacząco się różnią.

Mapa wypadków i niebezpiecznych miejsc na drogach. Wszystkich Świętych - dane za 2022 r.Mapa wypadków i niebezpiecznych miejsc na drogach. Wszystkich Świętych - dane za 2022 r. NaviExpert

Na których drogach najłatwiej o wypadek czy kolizję? Podczas zeszłorocznych wyjazdów najwięcej alertów dotyczyło śląskiego odcinka DK 1, mazowieckiego odcinka S8 i DK61 oraz małopolskiej DK7. Sporo alertów wszczynano także na małopolskim fragmencie S7, pomorskiej DK22 i dolnośląskiego DK8.

W przypadku statystyk kontroli policyjnych użytkownicy Ryśka i NaviExperta przekazali najwięcej zgłoszeń z mazowieckiej części drogi krajowej DK7 i ekspresowej S8. Na trzecim miejscu pod względem liczby zgłoszeń uplasował się się śląski fragment DK1. Na kolejnych miejscach wskazano DK7 (małopolskie), DK2 (mazowieckie) i S7 (mazowieckie).

Mapa policyjnych kontroli na drogach. Wszystkich Świętych - dane za 2022 r.Mapa policyjnych kontroli na drogach. Wszystkich Świętych - dane za 2022 r. NaviExpert

Bez względu na to jaką drogę wybierzemy nie zapominajmy, że w okolicach cmentarzy dość często obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu. Warto zatem przed wyjazdem sprawdzić informacje na stronach lokalnej policji lub samorządów. Tymczasową organizację ruchu uwzględniają także niektórzy dostawcy nawigacji. Wśród nich m.in. AutoMapa, NaviExpert czy Yanosik.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.