Android Auto i Google Maps. Wkrótce dwie ważne zmiany i bonus dla Apple

Nawigacja Google Maps oraz interfejs Android Auto, który pozwala używać jej na ekranie samochodu to bardzo wygodne rozwiązanie, ale nie jest pozbawione wad. Już niedługo zostaną wprowadzone dwie nowe funkcje Google Maps i Android Auto, które zlikwidują dwie niedogodności.

Niezależni programiści pogrzebali w kodzie źródłowym Android Auto i dopatrzyli się implementacji dwóch nowych funkcji, które prawdopodobnie zostaną wprowadzone w najbliższej aktualizacji. Pierwsza z nich może być zbawieniem dla użytkowników nowych telefonów z wersją 11 systemu Android.

Zobacz wideo Volkswagen Tiguan Hybrid łączy dwa motoryzacyjne światy

Nowa aktualizacja 6.4 komponentu systemu odpowiadającego za Android Auto powinna zostać udostępniona w formie automatycznej aktualizacji w ciągu najbliższego miesiąca. Nazywa się Connectivity Troubleshooter i będzie pomagać przy problemach z połączeniem pomiędzy telefonem, a samochodem. Zdarza się to dość często właścicielom najnowszych smarftonów z systemem Google.

Kiedy Connectivity Troubleshooter zacznie działać, powinien ułatwić im odnalezienie przyczyny braku połączenia. Może być nią niewłaściwy kabel, problem z autem albo z telefonem. Nowa funkcja ma podpowiedzieć, co należy zmienić, aby uzyskać połączenie.

Będzie na przykład ostrzegać, że w opcjach programisty (da się je odblokować na każdym smartfonie z Androidem) został włączony tryb debugowania USB, który może blokować możliwość współpracy. Podobno w przypadku współpracy z samochodem za pomocą funkcji Android Auto lepiej go wyłączyć.

Kable USB do Android Auto
Kable USB do Android Auto fot. ŁK

Mapy Google - tryb nocny na żądanie

Druga zmiana jest drobniejsza, ale bardzo przydatna. Nawigacja Google Maps obsługiwana za pomocą interfejsu Android Auto ma dwa tryby wyświetlania: dzienny i nocny. Ten drugi zmienia kolory mapy na ciemne, tak aby nie męczyły wzroku kierowcy w nocy. To funkcja, która działa automatycznie. Przełączaniem trybów steruje czujnik światła (RGB) w smartfonie, który bada jego intensywność oraz skład kolorystyczny.

Jeśli wykryje, że robi się ciemno ze względu na zachód słońca albo ponieważ wjechaliśmy do tunelu, czy garażu, przełącza mapy w tryb nocny. To zautomatyzowana funkcja, która działa bardzo dobrze, ale czasem kierowca chce wymusić wyświetlanie map w dziennym albo nocnym trybie, niezależnie od warunków zewnętrznych. Poza tym w niektórych samochodach włączenie świateł do jazdy dziennej powoduje automatyczne uruchomienie trybu nocnego, co nie wszystkim się podoba.

Wkrótce, po otrzymaniu aktualizacji 6.4 Android Auto, użytkownik będzie mógł to zrobić przy użyciu odpowiedniego przycisku ekranowego i używać tego trybu, który bardziej mu się podoba przez cały czas. Taką możliwość od pewnego czasu mają użytkownicy najnowszych Map Google na telefonach. Teraz ma trafić do samochodów.

Na koniec dobra wiadomość dla użytkowników telefonów Apple. Ich ekosystem właśnie otrzymuje długo wyczekiwaną aktualizację Map Google w iPhone'ach i Apple CarPlay. To pierwsza zmiana tej aplikacji w 2021 roku.

Google tłumaczy, że opóźnienie ma związek z bardzo dokładnym sprawdzaniem przez Apple danych, które system iOS musi udostępniać zewnętrznym aplikacjom. W przypadku Map Google jest ich bardzo dużo, więc badanie zasadności ich udostępniania trwało wyjątkowo długo.

Android Auto i Mapy Google w trybie nocnym
Android Auto i Mapy Google w trybie nocnym fot. ŁK
Więcej o: