Polska firma oponiarska chwali się wynikami. Mimo wielkiego pożaru, który gasiło 140 strażaków

Dębica miała trudny rok. Polska firma musiała zmierzyć się nie tylko z rynkiem, ale także z ogromnym pożarem, który dotknął fabrykę. Okazuje się, że poprzedni rok udało się zamknąć z dobrymi wynikami.
Pożar hali produkcyjnej zakładu prod. opony w Dębicy został ugaszony. W kulminacyjnym momencie w akcję gaśniczą zaangażowanych było 25 zastępów, blisko 140 strażaków

- informowała podkarpacka straż pożarna w sierpniu tego roku, kiedy w nocy płonęły zakłady Firmy Oponiarskiej Dębica. Ewakuowano wtedy ponad 200 pracowników, którym na szczęście nic się nie stało, a straty były bardzo dotkliwe. Dębica to czołowy polski producent opon. Nie tylko do samochodów osobowych, ale też ciężarowych i dostawczych. Polska Dębica jest częścią wielkiego koncernu Goodyear.

Dębica ma dobre informacje. Zadowalające wyniki mimo pożaru

W Dębicy przyszedł czad podsumowań i opublikowano raport za poprzedni rok. Firma Oponiarska Dębica S.A w 2023 r. uzyskała przychody ze sprzedaży w wysokości 2 992,4 mln zł, co oznacza spadek o 8,7 proc. r/r. EBIT w 2023 roku osiągnął poziom 322,2 mln zł (+309,9 proc. r/r), a zysk netto wyniósł 284,4 mln zł (+291,7 proc. r/r). Dębica jest bardzo zadowolona z tego, jak poradziła sobie z nieprzewidzianymi trudnościami.

W 2023 rok wypracowaliśmy satysfakcjonujące wyniki, a nasza sytuacja finansowa pozostaje bardzo stabilna, pomimo tego, że w drugim półroczu odczuwaliśmy negatywne skutki sierpniowego pożaru, który miał miejsce na terenie naszej fabryki, w zakładzie opon osobowych. Sprawnie usunęliśmy jego skutki i wznowiliśmy produkcję, od końca września 2023 r. zakład pracuje w wymiarze 70 proc. mocy sprzed pożaru. Przewidywany termin powrotu do pierwotnych mocy produkcyjnych sprzed pożaru to nie wcześniej niż IV kwartał 2024 roku ze względu na czas potrzebny na zakup i dostarczenie nowych maszyn produkcyjnych. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że produkcja opon ciężarowych przebiega bez zakłóceń

- komentuje Ireneusz Maksymiuk, Prezes Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. Z jego wypowiedzi możemy się dowiedzieć, jak dotkliwy i poważny był pożar zakładów. Cieszy, że mimo takiego zdarzenia Dębica utrzymała dobrą formę. W końcu to polska firma, która produkuje w Polsce. To znakomite informacje dla zatrudnionej w zakładach polskiej ekipy.

Jak udało się wypracować dobre wyniki?

Między innymi dzięki wzrostowi cen sprzedaży realizowanych w transakcjach z podmiotami powiązanymi w I półroczu 2023 roku, jak również znaczący spadek poniesionych kosztów surowców i energii począwszy od II kwartału 2023, w stosunku do kosztów zakładanych w kalkulacjach cen stosowanych w transakcjach z podmiotami powiązanymi w tym okresie. Jednocześnie negatywny wpływ na wyniki miał pożar, do którego doszłow III kwartale minionego roku i który przełożył się na częściowe ograniczenie mocy produkcyjnych. Pożar i jego skutki są objęte ochroną ubezpieczeniową.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.