Ford Edge przechodzi do historii. Ostatnia seria prosto z Kanady

Jeden z dużych SUV Forda po cichu znika z rynku. Amerykanie początkowo wycofali go z wybranych krajów Europy już w 2019 r. Z naszego kontynentu ostatecznie zniknął ledwie kilka lat temu. Pora na zakończenie produkcji za oceanem. Żegnamy Forda Edge, którego ostatnim rocznikiem modelowym będzie 2024.

Czy ktoś jeszcze pamięta Forda Edge? Ten duży i bardzo wygodny SUV to jedno z ostatnich aut opracowanych z myślą o sprzedaży na wielu rynkach świata (auto zaprojektowano w czasach mody na tzw. globalne modele) i jakże zróżnicowanych potrzebach klientów. Stąd różnice w egzemplarzach Fordów Edge kierowanych na rynek amerykański czy europejski były mniejsze niż można oczekiwać.

Zobacz wideo Nasze pierwsze wrażenia z kontaktu z Fordem Explorerem

Ford Edge zniknął z Europy już kilka lat temu. Na początek z Wielkiej Brytanii, a potem kolejnych krajów naszego kontynentu. Wbrew pozorom było za czym tęsknić, gdyż rozsądnie wyceniony samochód wyróżniał się bogatym wyposażeniem, bardzo obszerną kabiną i wysokim komfortem jazdy. Wyniki sprzedaży były jednak tak skromne, że utrzymywanie modelu w ofercie nie miało ekonomicznego uzasadnienia.

Ameryka i Kanada jako ostatnie

Koniec europejskiej historii modelu nie przekreślał przyszłości Forda Edge. Brak w salonach w Polsce czy w Niemczech nie znaczy, że auto na dobre wycofano z oferty amerykańskiego koncernu. Ford skupił się na własnym rynku, a samochód jest wciąż produkowany w zakładach w kanadyjskim Oakville. Jak się okazuje już niedługo.

W 2024 r. rozpoczęto produkcję ostatniej partii modelu. Według informacji magazynu Ford-authority duży SUV utrzyma się na linii produkcyjnej jeszcze tylko przez kilka tygodni. Rocznik modelowy 2024 będzie ostatnim w historii samochodu. Jeszcze w kwietniu 2024 r. produkcja powinna zostać wygaszona.

Co dalej? Ford Edge najprawdopodobniej nie doczeka się bezpośredniego następcy w USA czy w Europie (jest zaś wersja chińska kolejnej generacji). W kanadyjskich zakładach jego miejsce zajmą nowe samochody elektryczne. Wspomina się o modelach Explorer EV i Lincoln Aviator EV.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.