VW odkłada decyzję w sprawie budowy fabryki akumulatorów. Polska wciąż w grze

Koncern Volkswagen poszukujący lokalizacji na budowę gigafabryki akumulatorów w Europie Wschodniej, miał pod koniec 2022 roku zdecydować, gdzie postawi swoje nowe zakłady. Pod uwagę brano Czechy, Słowację, Węgry oraz Polskę. Termin ten nie zostanie jednak dotrzymany.

Volkswagen AG przechodzący jedną z największych transformacji w historii, twardo stawia na elektromobilność. Koncern docelowo chce stać się największym producentem samochodów elektrycznych na świecie. Kluczowe w procesie tworzenia takich pojazdów są jednak akumulatory, a zapotrzebowanie na nie jest ogromne.

Między innymi przed 2030 rokiem Volkswagen zamierza zbudować co najmniej 6 fabryk akumulatorów, które osiągną zdolność produkcyjną na poziomie 240 GWh, co ma stanowić odpowiednie zaplecze dla samochodów elektrycznym produkowanych przez motoryzacyjnego giganta.

Jeden z zakładów ma stanąć w Europie Wschodniej. Decyzja w sprawie konkretnej lokalizacji wciąż jednak nie zapadła. To oznacza, że cały czas w grze jest Polska, którą Niemcy biorą pod uwagę, podobnie jak Węgry, Czechy i Słowację. Grupa Volkswagen poinformowała w jednym ze swoich komunikatów, że odkłada ogłoszenie decyzji o lokalizacji planowanej do budowy gigafabryki. Jako powód koncern wskazał na wciąż prowadzony etap oceny wyboru odpowiedniego miejsca.

Jedną z rozważanych lokalizacji jest czeskie Pilzno. Lokalni mieszkańcy jednak sprzeciwiają się produkcji ogniw w tym obszarze. Poza tym Volkswagen już montuje baterie do swoich aut w Czechach, a dokładnie w zakładach Skody w Mlada Boleslav.

Planowana przez Volkswagen AG fabryka akumulatorów do samochodów elektrycznych w Europie Wschodniej, ma być czwartą w ramach planu budowy sześciu takich fabryk w całej Europie.

Polska jest obecnie największym producentem akumulatorów litowo-jonowych w Europie. To głównie zasługa firmy LG Energy Solution z Kobierzyc pod Wrocławiem, która produkuje ogniwa oraz całe zestawy bateryjne do samochodów elektrycznych.

Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Samochód przełomowy dla Volkswagena?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.