Ile za dniówkę przejedzie Polak, a ile reszta Europy? Nadal mocno odstajemy od innych krajów

Okazuje się, że w 2022 roku za swoją dniówkę najwięcej paliwa zatankuje Luksemburczyk. Minimalne dzienne zarobki pozwolą mu przejechać blisko 500 km. Najbiedniejszy w tym zestawieniu Bułgar przejedzie zaledwie 81 km. A jaki dystans pokona Polak?

Rząd co krok chwali się, że mamy najtańsze paliwo w Europie, a nasze zarobki szybko rosną. Patrząc jednak na to, ile za minimalne pensje możemy przejechać kilometrów, nadal widać, że mocno odstajemy od krajów Zachodniej Europy. A jak bardzo, pokazuje to najnowszy raport firmy rankomat.pl., który powstał na podstawie danych Eurostat i Komisji Europejskiej.

Ceny paliw w Europie mocno się rozwarstwiły

Okazuje się, że ceny paliw w poszczególnych krajach europejskich różnią się między sobą znacząco. Przykładowo, benzyna na Węgrzech jest o połowę tańsza niż w Holandii. Mimo tego przeciętny mieszkaniec Holandii tankując bak za swoje dzienne zarobki, dojedzie dużo dalej.

Jednak pod względem zarobków minimalnych najlepiej sytuacją wygląda w Luksemburgu, którego mieszkańcy w 2022 roku dziennie zarabiają czterokrotnie więcej niż np. Węgrzy (po przeliczeniu na złotówki) i siedmiokrotnie więcej niż najbiedniejsi Bułgarzy.

Minimalne dzienne zarobkiMinimalne dzienne zarobki Rankomat

Ogólnie można przyjąć, że im wyższe zarobki, tym także wyższe ceny paliw. To oznacza, że z reguły najtańsze paliwa tankują mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej. Oni także zdecydowanie najmniej zarabiają, więc różnice na stacjach paliw szybko się niwelują. W tym zestawieniu Polska zajmuje 9. miejsce (na 21 państw) pod względem najniższych minimalnych dziennych zarobków brutto. Ratuje nas jednak stosunkowo niska cena benzyny (5. miejsce w UE).

Zobacz wideo

Nie zmienia to faktu, że mocno odstajemy od najbogatszej części Europy, czyli Luksemburga, Irlandii, Holandii, Belgii, Niemiec i Francji, w których minimalna dniówka brutto w przeliczeniu na złotówki wynosi od 250 do ponad 350 zł. Dla porównania w Polsce minimalne dzienne zarobki w 2022 roku wynoszą nieco ponad 102 zł. Jednak w najgorszej sytuacji są aktualnie Bułgarzy, których minimalne dzienne zarobki wynoszą zaledwie 50 zł, przy czym benzyna PB 95 kosztuje niemal tyle samo co w Polsce, a olej napędowy jest wyraźnie droższy niż nad Wisłą.

Ile przejadą Europejczycy za swoje dniówki?

Niestety, mimo miliardów euro wydanych na programy mające na celu wyrównanie różnic między krajami UE, dysproporcje w zarobkach są potężne, co widać w zestawieniu serwisu rankomat.pl.  Dniówka Bułgara pozwala mu na zakup benzyny Pb 95 (w cenach lokalnych) tylko na 81 km trasy. Polak za swoje zarobki przejedzie 164 km, a mieszkaniec Luksemburga pokona prawie 500 km.

W ubiegłym roku obywatele poszczególnych państw mogli przejechać za swoją dzienną wypłatę znacznie więcej kilometrów – od 25 km (Chorwacja - 171 km zamiast 146 km w tym roku) do nawet 218 km (Luksemburg - 714 km zamiast 496 km w 2022 roku). Wyjątek stanowią mieszkańcy Węgier i Malty, którzy pokonują obecnie nieco dłuższą niż w roku ubiegłym trasę - odpowiednio o 34 km (189 km zamiast 155 km w 2021 roku) i o 3 km (253 km zamiast 250 km w 2021 roku). Tam też dość wyraźnie wzrosły pensje minimalne, najwięcej na Węgrzech – o ponad 26 procent.

Ile na dniówce przejedzie mieszkaniec Europy - PB 95Ile na dniówce przejedzie mieszkaniec Europy - PB 95 Rankomat

Jeszcze większe różnice w pokonywanych dystansach w 2022 roku za minimalną krajową widać na przykładzie diesla. W porównaniu do zeszłego roku poszczególni Europejczycy są zmuszeni do skrócenia planowanej podróży od 44 km (Chorwacja – spadek zasięgu z 246 km do 202 km) do 407 km (Luksemburg – spadek z 1080 km do 673 km).

Największe odległości w 2022 roku mogą przejechać właściciele pojazdów napędzanych LPG. Mieszkańcy najbogatszego Luksemburga przejadą za równowartość swoich dziennych zarobków brutto aż 1315 km, choć i tak będzie to dystans krótszy o 410 km niż w 2021 r. Polacy wykupią w tym roku niestety znacznie mniej LPG niż Luksemburczycy – paliwa starczy im zaledwie na 387 km. Dla porównania Niemiec za swoje minimalne dzienne zarobki brutto opłaci prawie dwukrotnie dłuższą podróż (719 km).

Jak daleko dojadą Europejczycy?

Do zobrazowania różnic w relacjach minimalnych zarobków i cen paliw, eksperci z firmy rankomat.pl użyli ciekawego wykresu. Przeliczyli ilość zatankowanego paliwa w poszczególnych krajach Europy i pokazali to na przykładzie drogi z Warszawy do Berlina. W tym zestawieniu wzięto pod uwagę ceny benzyny (Pb 95) i dla uproszczenia minimalne wynagrodzenia brutto, czyli przed potrąceniem podatków i składek.

Jak daleko na zatankowanym paliwie zajadą mieszkańcy EuropyJak daleko na zatankowanym paliwie zajadą mieszkańcy Europy Rankomat

Zestawienie pokazuje, że Bułgar nie zdoła za swoją dniówkę wyjechać nawet poza granicę województwa mazowieckiego, Polak dojedzie do miejscowości Kozanki Wielkie, a jedynie Luksemburczykowi uda się dotrzeć poza granicę Polski, ale także nie da rady dotrzeć do Berlina.

Informacje: dane podane w zestawieniu wyliczono po kursie euro z dnia 30.06.2022 (4,68 zł). Ustawowa minimalna krajowa dla Polski to 3010 zł brutto (3010 zł / 30 dni = 100,33 zł) Źródło danych: Eurostat i Komisja Europejska, opracowanie rankomat.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.