Tesla nie sprzedała miliona aut w 2021 roku, ale dostarczyła niewiele mniej

Kiedy firma Elona Muska w 2020 roku zbliżyła się do pół miliona wyprodukowanych aut, w kolejnym wróżono okrągły milion. Nie udało się, ale wzrost sprzedaży Tesli i tak jest imponujący.

Być może gdyby nie kryzys na rynku półprzewodników i opóźnienia w uruchomieniu fabryki Giga 4 pod Berlinem, liczba dostarczonych klientom Tesli byłaby bliższa miliona, ale nie jest. Za to zgodnie z naszymi przewidywaniami znacząco przekroczyła 900 tys. sztuk.

Szukasz wiadomości na temat Tesli i Elona Muska? Znajdziesz je na gazeta.

Zobacz wideo Hyundai Ioniq 5 - testujemy auto nie z tego świata

Amerykański producent elektrycznych aut podał swoje wyniki w czwartym kwartale 2021 roku. Przez ostatnie trzy miesiące roku dało się przekazać klientom 308 600 samochodów, a wyprodukować 305 840 aut. Wszystkie powstały w dwóch gigafabrykach Tesli: w Fremont i Szanghaju.

To oznacza, że w całym 2021 roku firma wyprodukowała 930 422 elektryczne samochody, a dostarczyła jeszcze więcej: 936 172 sztuki. To dlatego, że część z nich została zmontowana pod koniec 2020 roku. Tym samym Tesla umocniła się na pozycji największego producenta elektryków na świecie.

W Europie firma Elona Muska sprzedała wyjątkowo dużo Tesli Model 3 pomimo półrocznego opóźnienia otwarcia Giga Berlin w Grunheide. Właśnie tam ma być wytwarzany najpopularniejszy europejski model.

Pomimo tego do końca listopada 2021 r. klientów na Starym Kontynencie znalazło 113 397 egzemplarzy Tesli Model 3. To zdecydowanie najchętniej kupowany elektryk w Europie. Drugą pozycję zajmuje Volkswagen ID.3 ze sprzedażą wynoszącą w tym okresie 63 109 sztuk. Takie dane podaje firma analityczna JATO Dynamics badająca 26 europejskich rynków.

Dla Tesli oznacza to skok sprzedaży Modelu 3 o 84 proc. w porównaniu z 2020 rokiem, kiedy również zajęła pierwsze miejsce. Dodatkowo po raz pierwszy w historii we wrześniu 2021 roku Tesla Model 3 była najchętniej kupowanym autem w Europie bez podziału na rodzaj napędu. Przez miesiąc kupiliśmy 24 512 sztuki tego modelu.

Tesla Model 3Tesla Model 3 fot. Tesla

Tesla Model 3 to europejska królowa września 2021 roku

Drugie miejsce w tym samym miesiącu zajął kompaktowy SUV Tesla Model Y ze sprzedażą 8 926 sztuk. Łącznie te dwa modele dały Tesli we wrześniu 2021 r. 24-procentowy udział w europejskiej sprzedaży elektryków, a Tesla Model 3 osiągnęła miesięczny udział w całym rynku na poziomie 2,4 proc.

Zobaczymy, co będzie, kiedy rusza produkcja w nowej europejskiej gigafabryce. Elon Musk ocenia jej potencjał na pół miliona sztuk rocznie. W przyszłym roku światowa produkcja amerykańskiej firmy powinna zbliżyć się do dwóch milionów sztuk.

Tesla musi utrzymywać wykładniczy wzrost sprzedaży, jeśli chce spełnić obietnicę swojego o wytwarzaniu 20 milionów aut rocznie przed 2030 rokiem. Gdyby firma co roku podwajała produkcję, osiągnęłaby taki poziom już w 2027 roku.

To będzie raczej trudne, mimo ambitnych planów budowania nowych gigafabryk. Jak pokazuje tegoroczna rzeczywistość nie wszędzie i nie zawsze to jest takie proste, a na przeszkodzie mogą stanąć również inne czynniki, których w tej chwili nikt nie bierze pod uwagę.

Na koniec warto zaznaczyć, że w statystykach sprzedaży Tesli można dopatrzeć się niewielkich różnic w zależności od źródła. To dlatego, że niektóre podają liczbę zamówień, inne wyprodukowanych, a jeszcze inne dostarczonych klientom egzemplarzy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.