Tesla nie sprzedała miliona aut w 2021 roku, ale dostarczyła niewiele mniej

Kiedy firma Elona Muska w 2020 roku zbliżyła się do pół miliona wyprodukowanych aut, w kolejnym wróżono okrągły milion. Nie udało się, ale wzrost sprzedaży Tesli i tak jest imponujący.

Być może gdyby nie kryzys na rynku półprzewodników i opóźnienia w uruchomieniu fabryki Giga 4 pod Berlinem, liczba dostarczonych klientom Tesli byłaby bliższa miliona, ale nie jest. Za to zgodnie z naszymi przewidywaniami znacząco przekroczyła 900 tys. sztuk.

Szukasz wiadomości na temat Tesli i Elona Muska? Znajdziesz je na gazeta.

Zobacz wideo Hyundai Ioniq 5 - testujemy auto nie z tego świata

Amerykański producent elektrycznych aut podał swoje wyniki w czwartym kwartale 2021 roku. Przez ostatnie trzy miesiące roku dało się przekazać klientom 308 600 samochodów, a wyprodukować 305 840 aut. Wszystkie powstały w dwóch gigafabrykach Tesli: w Fremont i Szanghaju.

To oznacza, że w całym 2021 roku firma wyprodukowała 930 422 elektryczne samochody, a dostarczyła jeszcze więcej: 936 172 sztuki. To dlatego, że część z nich została zmontowana pod koniec 2020 roku. Tym samym Tesla umocniła się na pozycji największego producenta elektryków na świecie.

W Europie firma Elona Muska sprzedała wyjątkowo dużo Tesli Model 3 pomimo półrocznego opóźnienia otwarcia Giga Berlin w Grunheide. Właśnie tam ma być wytwarzany najpopularniejszy europejski model.

Tesla Model 3Akcja serwisowa u Tesli. W Modelu 3 mogą wystąpić problemy z kamerą cofania

Pomimo tego do końca listopada 2021 r. klientów na Starym Kontynencie znalazło 113 397 egzemplarzy Tesli Model 3. To zdecydowanie najchętniej kupowany elektryk w Europie. Drugą pozycję zajmuje Volkswagen ID.3 ze sprzedażą wynoszącą w tym okresie 63 109 sztuk. Takie dane podaje firma analityczna JATO Dynamics badająca 26 europejskich rynków.

Dla Tesli oznacza to skok sprzedaży Modelu 3 o 84 proc. w porównaniu z 2020 rokiem, kiedy również zajęła pierwsze miejsce. Dodatkowo po raz pierwszy w historii we wrześniu 2021 roku Tesla Model 3 była najchętniej kupowanym autem w Europie bez podziału na rodzaj napędu. Przez miesiąc kupiliśmy 24 512 sztuki tego modelu.

Tesla Model 3Tesla Model 3 fot. Tesla

Tesla Model 3 to europejska królowa września 2021 roku

Drugie miejsce w tym samym miesiącu zajął kompaktowy SUV Tesla Model Y ze sprzedażą 8 926 sztuk. Łącznie te dwa modele dały Tesli we wrześniu 2021 r. 24-procentowy udział w europejskiej sprzedaży elektryków, a Tesla Model 3 osiągnęła miesięczny udział w całym rynku na poziomie 2,4 proc.

Zobaczymy, co będzie, kiedy rusza produkcja w nowej europejskiej gigafabryce. Elon Musk ocenia jej potencjał na pół miliona sztuk rocznie. W przyszłym roku światowa produkcja amerykańskiej firmy powinna zbliżyć się do dwóch milionów sztuk.

Tesla musi utrzymywać wykładniczy wzrost sprzedaży, jeśli chce spełnić obietnicę swojego o wytwarzaniu 20 milionów aut rocznie przed 2030 rokiem. Gdyby firma co roku podwajała produkcję, osiągnęłaby taki poziom już w 2027 roku.

Fabryka BMWProblemy z półprzewodnikami? Będzie gorzej, Malezję właśnie nawiedziła powódź

To będzie raczej trudne, mimo ambitnych planów budowania nowych gigafabryk. Jak pokazuje tegoroczna rzeczywistość nie wszędzie i nie zawsze to jest takie proste, a na przeszkodzie mogą stanąć również inne czynniki, których w tej chwili nikt nie bierze pod uwagę.

Na koniec warto zaznaczyć, że w statystykach sprzedaży Tesli można dopatrzeć się niewielkich różnic w zależności od źródła. To dlatego, że niektóre podają liczbę zamówień, inne wyprodukowanych, a jeszcze inne dostarczonych klientom egzemplarzy.

Więcej o: