Toyota kupuje oddział Lyft. To preludium do autonomicznej mobilności

Obie firmy ogłosiły tę samą wiadomość. Toyota Motor Corporation kupi za 550 milionów dolarów część firmy Lyft rozwijającą systemy autonomicznej jazdy. Nowy nabytek nazywa się Level 5 i stanie się częścią nowego oddziału koncernu nazwanego Woven Planet.

Woven Planet Holdings jest spółką zależną Toyota Motor Corporation zajmującą się rozwijaniem nowych technologii służących do rozwoju usług z szeroko rozumianą mobilnością. Holding został stworzony przez japońskiego producenta samochodów całkiem niedawno, bo w styczniu 2021 roku. Zatrudnia 760 pracowników i szybko rośnie. Dzięki przejęciu oddziału Lyft dołączy do nich kolejnych 300.

Zobacz wideo W Studiu Biznes Skoda i temat bezpieczeństwa rowerzystów na drogach

Lyft to korporacja z San Francisco konkurująca z Uberem na rynku przewozu osób. Oddział Level 5 zajmuje się w niej rozwijaniem technologii służących do autonomicznej jazdy, tak aby zgodnie z nazwą osiągnąć jej piąty poziom, który umożliwia całkowicie samodzielną jazdę zrobotyzowanym autom.

Dzięki przejęciu Level 5 Toyota uzyska dostęp do tych technologii. Koncern ma zamiar zintegrować trzy zespoły: Level 5, Woven Planet oraz Toyota Research Institute (TRI). Brzmi trochę skomplikowanie, ale chodzi o to żeby jeden z największych producentów samochodów na świecie nadgonił temat autonomicznej jazdy i mobilności oraz stał się poważnym graczem na tym perspektywicznym rynku.

Woven Planet Toyota Motor CorporationWoven Planet Toyota Motor Corporation fot. Toyota

Woven Planet Toyoty chce żebyśmy byli bardziej szczęśliwi

Oprócz sprzedaży Level 5 Lyft w ramach umowy zobowiązał się do udostępniania danych zbieranych przez flotę swoich pojazdów do dalszego rozwoju układów autonomicznej jazdy. Podobne rozwiązania stosuje Tesla, rozwijając Autopilota dzięki danym zbieranym mimowolnie przez setki tysięcy kierowców aut tej marki.

Całość transakcji opiewa na kwotę 550 milionów dolarów, z czego 200 milionów Toyota Motor Corporation zapłacić z góry, a pozostałe 350 milionów w ratach przez kolejne pięć lat. Dzięki temu Woven Planet chce zrewolucjonizować światową mobilność i zrealizować swoją dewizę: bezpieczny transport, który nas uszczęśliwi (ang. Mobility to Love, Safety to Live).

W 2020 roku Toyota Motor Corporation sprzedała około 9,5 miliona samochodów wszystkich należących do koncernu marek, co czyni ją na powrót największym koncernem motoryzacyjnym na świecie. Odebrała ten tytuł grupie Volkswagena, która w tym samym czasie sprzedała około 9,3 miliona aut.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.