Emocjonujący elektryk od Renault zbudowany na cześć kultowego Renault 5 Turbo

Renault przygotowało ogromną niespodziankę dla fanów kultowego Renault 5 Turbo. To w pełni elektryczny samochód koncepcyjny, nawiązujący designem do sportowego malucha sprzed kilku dekad.

W ramach obchodów 50. rocznicy Renault 5, francuska marka zaprezentuje nowy show car. Pojazd ten będzie hołdem składanym legendarnemu sportowemu modelowi, jakim jest Renault 5 Turbo. Jak dowiadujemy się z zapowiedzi przygotowanej przez producenta, spektakularna, w 100-procentach elektryczna interpretacja tego pojazdu, została zainspirowana światem gier wideo.

Na pierwszych udostępnionych zdjęciach widać charakterystyczne kształty, nawiązujące do modelu 5 Turbo z gigantycznym, stałym tylnym spojlerem zamocowanym w tylnej części nadwozia. Karoseria ma hardkorowy pakiet aerodynamiczny z szerokimi błotnikami, progami i dyfuzorami zderzaków. Do tego szerokie ogumienie, w pełni LED-owe oświetlenie czy kubełkowe fotele z pasami szelkowymi. Wszystko to składa się na zapowiedź bardzo obiecującego samochodu.

Renault 5 Turbo było produkowane w latach 1980-1986. Powstało tylko 3167 egzemplarzy tego modelu. Dziś pojazd ten jest uważany za jeden z najwspanialszych samochodów, jakie kiedykolwiek było produkowane przez Renault. Obecnie szeroka, doładowana piątka, jest bardzo poszukiwana przez kolekcjonerów oraz pasjonatów. Auto w oryginale napędzał turbodoładowany silnik czterocylindrowy o pojemności 1.4 litra, umieszczony centralnie. W podstawowej odmianie motor osiągał 160 KM, napęd był kierowany na tylną oś, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosiło 6,6 s.

Auto oficjalnie zostanie zaprezentowane 22 września podczas pokazu online. Następnie samochód zostanie wystawiony po raz pierwszy na żywo podczas konkursu Chantilly Arts & Elegance Richard Mille w dniach 24 i 25 września. Od 17 października show car będzie można oglądać podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego 2022 w Paryżu.

Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.