Tesla bije rekordy sprzedaży w Chinach i w Niemczech. Elon Musk miał rację

Musk co najmniej od 2019 roku twierdzi, że Chiny będą kluczowym rynkiem dla Tesli. Wyniki sprzedaży z marca 2021 r. to potwierdzają. Tesla osiagnęła znakomity wynik również na największym rynku europejskim: w Niemczech. To będzie kolejny dobry rok dla amerykańskiego producenta.

Szef Tesli ostatnio powtórzył swoje proroctwo w wywiadzie udzielonym China Media Group. Można uznać, że mało odkrywcze, bo Chiny są największym rynkiem sprzedaży nowych samochodów na świecie, ale faworyzują rodzimych producentów. Tesla ma być wyjątkiem. Najnowsze wyniki sprzedaży to potwierdzają, bo elektryczne pojazdy amerykańskiej marki biją tam wszelkie rekordy.

Zobacz wideo W Studiu Biznes elektryczny SUV - Volkswagen ID.4

W marcu 2021 roku Tesla sprzedała w Państwie Środka 25 327 sztuk Modelu 3 oraz 10 151 sztuk Modelu Y. Łączna liczba samochodów tej marki sprzedanych w marcu na chińskim rynku to 34 635 sztuk. W styczniu 2021 roku Tesla sprzedała tam 15 484 samochody, a w lutym poprawiła wynik do 18 318 sztuk. Dane pochodzą z China Automotive Information Net (CAIN).

Marcowy rekord był możliwy do osiągnięcia po pierwsze dzięki temu, że przyspieszyła produkcja w gigafabryce pod Szanghajem, ale również ze względu na ogromne zainteresowanie Chińczyków autami Tesli. Firma Muska jest jedynym zagranicznym producentem, któremu chiński rząd zezwolił na wybudowanie zakładów produkcyjnych bez powiązania kapitałowego z jakimkolwiek lokalnym koncernem.

Zdaniem Elona Muska to dopiero początek. Chiny mają być motorem rozwoju Tesli, która zgodnie z planami ma niemal wykładniczo zwiększać rokrocznie globalną sprzedaż swych samochodów.

Długoterminowo Chiny będą dla nas największym rynkiem. Zarówno jeśli chodzi o liczbę wyprodukowanych samochodów, jak i liczbę klientów. W najbliższej dekadzie chińska gospodarka będzie kwitnąć

- powiedział Elon Musk w wywiadzie dla CMG.

Tesla Model 3Tesla Model 3 fot. Tesla

Tesla Model 3 jest hitem nie tylko w Chinach. W marcu 2021 r. zajęła pierwsze miejsce w Niemczech

Wygląda na to, że nie była to wyłącznie kurtuazja. W porównaniu z zeszłorocznym marcowym wynikiem Tesla zanotowała w Chinach wzrost sprzedaży o 93,7 proc. Również na Starym Kontynencie zniecierpliwieni oczekiwaniem klienci rzucili się na amerykańskie elektryki. Na największym europejskim rynku sprzedaży nowych samochodów, czyli w Niemczech w marcu 2021 roku Tesla okazała się liderem sprzedaży aut elektrycznych.

Niemcy kupili w ostatnim miesiącu 3 699 sztuk Tesli Model 3. Drugą pozycję zajął atrakcyjny cenowo Volkswagen Up! EV (3 599 sztuk), a za nim uplasował się Hyundai Kona (3 237 sztuk). Pierwszą piątkę zamyka Volkswagen ID.3 (2 260 sztuk) oraz Smart Fortwo (1 901 sztuk). Tylko trzy z tych samochodów - Model 3, Konę oraz ID.3 - można uznać za pełnowartościowe rodzinne elektryczne modele.

Comiesięczne podsumowania nie są do końca miarodajne ze względu na różne fluktuacje sprzedaży wynikające z różnych powodów: wprowadzania nowych modeli na rynek i rzucania się na nie tzw. wczesnych użytkowników, zmian generacyjnych innych aut, przestojów w fabrykach i opóźnień transportowych wywołanych przez lockdowny i braki części.

Bardziej interesujące będą kwartalne wyniki sprzedaży, ale nawet miesięczne trzeba traktować jak wyraźne wskazówki, które ucieszą jednych producentów, ale powinny zmartwić innych. Jak będzie wyglądał europejski rynek samochodów elektrycznych gdy Tesla wreszcie wybuduje fabrykę Gigafactory 4 w Grunheide pod Berlinem?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.