General Motors ma nową markę. BrightDrop to elektryczne pojazdy użytkowe. Najmniejszy ma metr długości

Wszystkie produkty marki BrightDrop będą miały napęd elektryczny i posłużą do realizacji dostaw towarów, ale będą się diametralnie różnić od siebie i od tego, co aktualnie można kupić. To odpowiedź GM na rosnące potrzeby rynku e-commerce.

Najmniejszy pojazd oferowany pod marką BrightDrop jest po prostu mobilną platformą rozwożącą towary. Ale poza nim w sprzedaży znajdą się również elektryczne użytkowe vany ze znaczkiem BrightDrop. Dlaczego General Motors nie skupi się wyłącznie na samochodach dostawczych? Koncern chce stworzyć cały ekosystem lokalnych dostaw zwany w USA "first-to-last-mile delivery".

W sprawnie działającym ekosystemie transportowym XXI wieku chodzi o to, żeby był ekologiczny i... szybki. Jego wszystkie ogniwa mają być zasilane prądem oraz idealnie współpracować ze sobą. Dzięki temu rosnący segment zakupu towarów przez internet otrzyma idealne narzędzie, które pozwala dostarczyć klientom zamówione produkty z magazynów pod same drzwi, tak sprawnie jak to możliwe.

Premiera nowej marki koncernu General Motors jest równie zaskakująca jak jej pierwszy produkt - mały elektryczny wózek transportujący towary w magazynach, ale nie tylko. Zadaniem BrightDrop EP1 będzie dowożenie paczek do samochodów z magazynowych półek, a później z aut użytkowych do domów. Nie do każdego miejsca zamieszkania da się bezpośrednio dojechać, a nawet jeśli, mobilna platforma przyspieszy dostawy.

BrightDrop EP1 ma ładowność 200 funtów (91 kg) lub około 650 litrów (23 stopy sześcienne w imperialnym systemie miar). Jest wyposażony w regulowane półki zamykane drzwi oraz elektryczne silniki umieszczone w piastach kół, które pozwolą mu rozwinąć prędkość do 5 km/h.

Producent nie zdradza innych osiągów elektrycznej platformy, ale raczej nie spodziewajmy się sportowych wrażeń związanych z jej kierowaniem. EP1 ma być prostym, ale skutecznym narzędziem transportowym.

BrightDrop EP1BrightDrop EP1 fot. GM

Oprócz "paleciaka" BrightDrop będzie też prawdziwy samochód tej marki

Na szczęście to nie jedyny produkt marki BrightDrop. Oprócz niego General Motors zaprezentował samochód użytkowy na prąd EV600. To zeroemisyjny "dostawczak" o typowych w USA rozmiarach. Może kojarzyć się z vanami DHL i FedEx, a także z niedawno pokazanym podobnym autem marki Amazon. Dla giganta usług e-commerce produkuje je amerykański startup Rivian.

BrightDrop EV600 ma być autem, które skusi przede wszystkim firmy kurierskie. Powstał na dedykowanej wersji platformy GM Ultium, tej samej na bazie której skonstruowano pikapa Hummer EV. Wygląd samochodu dostawczego jest równie nieciekawy jak jego nazwa, ale nie o to chodzi.

Nowy pojazd ma być sprawnym i wygodnym autem dostawczym dostępnym w atrakcyjnej cenie. Producent zapewnia zasięg do 273 km (170 mil) i przestrzeń użytkową o wielkości niemal 17 metrów sześciennych (600 stóp sześciennych). Masa całkowita takiego pojazdu nie powinna przekroczyć 4,5 tony (10 tys. funtów).

BrightDrop EV600 jest nowoczesny. Oferuje zasięg do 400 km (250 mil) i moc ładowania do 250 kW. To bardzo dobrze parametry. Samochód ma być wyposażone w rozmaite elektroniczne systemy pomagające kierowcy w sprawnej i bezpiecznej jeździe: asystentów parkowania, hamowania przed pieszymi oraz innymi pojazdami, możliwość automatycznego utrzymywania dystansu i pilnowania pasa ruchu.

Elektryczny samochód użytkowy koncernu General Motors będzie miał szerokie przesuwne i otwierane drzwi, aby zapewnić łatwy dostęp do przewożonych towarów od różnych stron. BrightDrop EV600 wygląda mało urokliwie, ale ma być bardzo funkcjonalny. Oznacza to również stały dostęp do internetu w celu skutecznego działania logistyki dostaw oraz możliwości zarządzania na bieżąco flotą takich pojazdów.

Pierwsze samochody BrightDrop zostaną dostarczone do klientów pod koniec 2021 roku. W następnym będą mogły je kupić firmy, które nie podpisały specjalnych umów z General Motors. Wśród tych pierwszych na pewno znalazł się koncern FedEx, który ma zamiar już za rok realizować ekspresowe dostawy używając ekosystemu GM BrightDrop. W przyszłości możemy się spodziewać, że marka rozszerzy swą ofertę o kolejne pojazdy tego typu.

BrightDrop EV600BrightDrop EV600 fot. GM

Więcej o:
Copyright © Agora SA