Tesla w trybie czuwania odmraża szybę, ale tylko na wysokości kamery. Pomysłowe!

Od prawie dwóch lat samochody marki Tesla wykorzystują swoje kamery do czuwania po opuszczeniu przez właściciela. Tak zwany tryb strażnika nagrywa wszystko, co się dzieje wokół samochodu. A co jeśli kamerę zasłoni śnieg?

Wówczas trzeba odmrozić szybę, ale tylko w miejscu montażu kamery. Tesla nie informowała klientów o takim zabezpieczeniu na wypadek opadów śniegu, ale zadbała o nie. Nową funkcję trybu Sentry odkryli użytkownicy i pochwalili się nią na Facebooku oraz portalu Reddit. Podczas kiedy pozostałe kamery - boczne oraz tylna - są naturalnie zabezpieczone przed zasłonięciem śniegiem, w przypadku czołowej nie da się tego zrobić.

Dlatego należało znaleźć inne rozwiązanie. Z tego co widać pomysł działa skutecznie. Inżynierowie amerykańskiej firmy musieli pomyśleć o nim zawczasu, bo nie da się go wprowadzić zdalną aktualizacją oprogramowania.

Uruchomienie części ogrzewania szyby działające na zasadzie oporu elektrycznego nie jest możliwe, dlatego w Tesli musi być zastosowany osobny obwód tylko do odmrażania okolic kamery.

Samochody Tesli są pełne nietypowych, czasem wręcz dziwacznych rozwiązań. Niektóre są niezbyt użytecznymi ciekawostkami, inne bywają niezastąpione. Do pierwszych można zaliczyć zaimplementowane gry wideo oraz możliwość naśladowania reakcji fizjologicznych ludzkiego organizmu. Do tych drugich należy na przykład tryb wożenia psa oraz właśnie czuwania na parkingu, któremu służy możliwość usuwania śniegu sprzed kamery umieszczonej za szybą.

Dziwne funkcje Tesli. Tryb strażnika, psa i "pierdzenie"

Niewątpliwie ma to znaczenie nie tylko w przypadku uruchomienia trybu wartownika. Również w czasie częściowo autonomicznej jazdy przy włączonej funkcji Autopilot. Widoczność kamery ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa. Na pokładzie samochodów Tesli jest aż osiem kamer, które współpracują w czasie samodzielnej jazdy z czujnikami ultradźwiękowymi bliskiego zasięgu oraz umieszczonym z przodu radarem.

Obraz z kamery umieszczonej z przodu za szybą jest analizowany przez rodzaj sieci neuronowej, dzięki czemu Autopilot uzyskuje więcej informacji i ma dokładniejszy obraz sytuacji na drodze. Funkcja Sentry jest tylko dodatkowym wykorzystaniem już istniejących w samochodzie urządzeń, z osobnym ogrzewaniem okolic przedniej kamery włącznie.

Dzięki niej samochód pozostawiony samotnie na parkingu staje się nieco bezpieczniejszy. A nawet jeśli nie, właściciel ma szansę zidentyfikować złodzieja lub wandala po fakcie. Poza tym kamery Tesli oraz zamontowane w innych samochodach dostarczają zawartość bezcenną dla wszystkich czytelników internetowych portali i forów. Uzyskane w ten sposób nagrania już wielokrotnie zadziwiły świat.

Więcej o:
Copyright © Agora SA