Nowy Fiat 500 ma przy nazwie literę "e" i silnik elektryczny. [Aktualizujemy] Kolejne informacje o nowej pięćsetce

Filip Trusz
Pięćsetka wróciła na rynek w 2007 roku i choć wszyscy dookoła prezentowali swoje małe autka, to żadne nie mogło dorównać stylem coraz starszemu Fiatowi. Teraz Fiat 500 po raz kolejny jest "nowy" i wjeżdża w elektryczną erę w motoryzacji.

Jeszcze wczoraj narzekaliśmy, że nie mamy dla was konkretnych danych technicznych, ale Włosi juz to naprawili. Do tej pory wiedzieliśmy tylko, że nowy Fiat 500e naprawdę ma być nowy i oparto go na niedawno opracowanej dedykowanej samochodom elektrycznym platformie. Nie będzie to więc aktualna pięćsetka z innym napędem, tylko kolejna generacja małego bestsellera. Litera "e" przy nazwie nie jest przypadkiem, bo Fiat 500 będzie dostępny wyłącznie z silnikiem elektrycznym.

Włoskie źródła donoszą, że nowy Fiat 500e lekko urósł - o 60 mm na długość i szerokość oraz o 20 mm zwiększono rozstaw osi.

Fiat 500e - zasięg i silnik

Nowe informacje podają, że akumulator ma 42 kWh pojemności i pozwala przejechać na jednym ładowaniu 320 km, co zmierzono zgodnie z WLTP. Przy użyciu wallboxa 7,4 kW będzie można Fiata 500e naładować w około sześć godzin. Pięćsetka ma też obsługiwać szybkie ładowanie 85 kW, które pozwoli uzyskać 80 proc. w 35 minut. Możliwe, że z czasem w ofercie pojawią się jeszcze inne odmiany - tańsze o mniejszym zasięgu oraz droższe, które do gniazdka trzeba będzie podłączać rzadziej.

Silnik elektryczny ma mieć 118 KM. Osiągi? 9 sekund do pierwszej setki i 150 km/h prędkości maksymalnej.

320 km zasięgu to znacząca poprawa względem poprzedniej pięćsetki z dopiskiem e, która mogła na pełnych akumulatorach przejechać zaledwie 140 km. W sprzyjających warunkach.

Fiat 500e 2020Fiat 500e 2020 fot. Fiat

W naszej galerii znajdziecie wszystkie dotąd opublikowane zdjęcia nowego Fiata 500e. Dużo ich nie ma, ale pozwalają poznać auto z każdej strony. I z pewnością uspokoją miłośników sympatycznego fiacika - pięćsetka pozostała pięćsetką. Jedna fotografia pozwala nam także zajrzeć do wnętrza, gdzie zmieniło się bardzo dużo, a pierwsze skrzypce gra duży ekran dotykowy wkomponowany w deskę rozdzielczą. Ciekawym zabiegiem jest ukrycie nawiewów w eleganckim wycięciu.

Fiat 500e 2020Fiat 500e 2020 fot. Fiat

Co z wersjami spalinowymi? Tych nowy Fiat 500e nie będzie oferował. To jednak nie oznacza, że takiej pięćsetki nie będzie można kupić. Włosi niedawno wprowadzili do sprzedaży aktualnego Fiata 500 z nowym, produkowanym w Polsce silnikiem i układem miękkiej hybrydy. Oszczędniejszy napęd pozwoli spełnić modelowi coraz ostrzejsze normy emisji. Przez parę lat spalinowa pięćsetka ma towarzyszyć zupełnie nowemu Fiatowi 500e.

Nowy Fiat 500e - ceny

We Włoszech do sprzedaży nowy Fiat 500e ma wejść już latem tego roku. Pierwsze na rynek trafią pięćsetki z limitowanej do pięciuset sztuk edycji La Prima, którą wyceniono na 37 900 euro, co w złotówkach daje 163 tysiące złoty.

Bazowej ceny zwykłego Fiata 500e jeszcze nie znamy. Media z Półwyspu Apenińskiego są prawie pewne, że będzie to 32 000 euro, czyli około 138 tysięcy złotych.

Na potwierdzenie tych informacji jeszcze czekamy.

Zobacz wideo >>> Czy to prawda, że kobiety nie radzą sobie z parkowaniem?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.